Akademický rok 2010/2011 na VŠE

6. července
2011

V akademickém roce 2010/2011 pokračovala VŠE v upevňování významné pozice mezi vysokými školami v České republice i zahraničí. Kromě vzdělávacích a vědecko-výzkumných aktivit proběhla na škole i řada akcí společenských, kulturních a sportovních.

Do prvních ročníků bakalářského studia bylo v uplynulém akademickém roce zapsáno přes 4500 studentů, celkový počet studentů VŠE pak dosáhl přibližně 20 tisíc. Počet akademických pracovníků školy, podílejících se na výuce a výzkumu, přesáhl 700.

Mezinárodní ocenění a spolupráce

V uplynulém akademickém roce VŠE pokračovala v internacionalizaci studia i dalších činností. Již potřetí získala Vysoká škola ekonomická v rámci hodnocení Eduniversal titul „1st Business School in Eastern Europe“ a byl jí udělen nejvyšší počet pěti palem, které symbolizují rozvoj internacionalizace.
Dalším významným mezinárodním úspěchem bylo ocenění Fakulty podnikohospodářské, jejíž magisterský program Podniková ekonomika a management se v rankingu prestižního periodika Financial Times umístil v celosvětové konkurenci na 58. místě. Mezinárodní program CEMS Master in International Management (CEMS MIM) se v tomto hodnocení umístil jako druhý nejlepší na světě. Díky těmto výsledkům se poté VŠE také jako celek umístila v žebříčku FT European Business School rankings na 73. místě mezi 75 nejlepšími evropskými školami.
prazdniny2.jpgV akademickém roce 2010/2011 spolupracovala VŠE se 159 partnerskými školami z více než 50 zemí světa. V zahraničí studovalo 480 studentů VŠE. Fakulty zvyšovaly nabídku kurzů vyučovaných v cizích jazycích a VŠE pokračovala v budování šesti cizojazyčných magisterských oborů. Díky tomu zde v uplynulém akademickém roce studovalo přes 550 zahraničních studentů (mimo české programy) a vyučovalo více než 70 zahraničních hostujících profesorů. V září 2010 oslavil dvacet let existence Francouzsko-český institut řízení (IFTG), který ve spolupráci s francouzským velvyslanectvím v Praze a francouzskými partnerskými univerzitami realizuje kurz MBA-MAE (Master Management et Administration des Entreprises).

Spolupráce s praxí a absolventy

Také spolupráce s praxí a absolventy patřila v akademickém roce 2010/2011 mezi priority VŠE. Rozvojové a poradenské centrum, specializované pracoviště školy zřízené pro tyto účely v roce 2006, zorganizovalo pro studenty a absolventy další dva veletrhy pracovních příležitostí Šance, kterých se zúčastnilo na 80 firem a 3 000 studentů. Také studentská organizace AIESEC Praha uspořádala již 19. veletrh pracovních příležitostí Career Days. V listopadu 2010 se uskutečnil čtvrtý ročník setkání absolventů Den s VŠE, který navštívilo více než 1800 bývalých studentů školy. VŠE nezapomíná ani na možnosti dalšího vzdělávání lidí z praxe – ke stávajícím oborům kombinovaného či distančního studia na Fakultě managementu v Jindřichově Hradci (bakalářské i magisterské KS), na Fakultě podnikohospodářské (magisterské DS), Fakultě informatiky a statistiky (magisterské DS) či MBA oborů na International School of Business and Management (ISBM) FPH a Francouzsko-českém institutu řízení (IFTG), přibyl nově bakalářský kombinovaný obor Manažer obchodu Fakulty mezinárodních vztahů. Jednotlivé fakulty a další útvary školy nabízí také různá školení, kurzy na míru, certifikační kurzy apod.
prazdniny3.jpgVŠE i její fakulty dále rozšiřovaly portfolio svých firemních partnerů. Ke stávajícím se v uplynulém akademickém roce připojil například Plzeňský Prazdroj. Významným mezníkem byl podpis partnerské smlouvy se společností Škoda Auto, jejíž předseda představenstva prof. Winfried Vahland, dr.h.c. při této příležitosti přednesl přednášku „International Strategy of Škoda Auto“ a předal VŠE sponzorský vůz.  Úspěšně pokračovala široká spolupráce s generálním partnerem školy Českou spořitelnou.

Vědecko-výzkumná činnost

V akademickém roce 2010/2011 řešily vědecko-výzkumné týmy více než 60 projektů (z toho 6 mezinárodních) v celkové hodnotě přibližně 80 mil. Kč. Pokračovalo také zvyšování kvalifikace akademického sboru školy. Bylo jmenováno 6 nových docentů a 2 profesoři. K doktorskému studiu bylo do 17 různých oborů na všech fakultách zapsáno 187 studentů a 50 doktorandů studium úspěšně ukončilo. V rámci podpory mladé vědy a jejího přiblížení středoškolským studentům i široké veřejnosti se na VŠE v listopadu 2010 uskutečnil čtvrtý ročník akce Scientia Pragensis – Den vědy na pražských vysokých školách, pořádané kromě VŠE i ČVUT, ČZU, UK a VŠCHT. V květnu 2011 pak VŠE hostila již desáté Evropské fórum vědy a techniky na téma „Věda v měnícím se světě“ – mezinárodní konferenci pořádanou společností na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava, na níž vystoupilo mimo jiné i několik nositelů Nobelovy ceny. Velkým úspěchem bylo získání tzv. impakt faktoru časopisem Prague Economic Papers.

Studentské organizace a aktivity

V akademickém roce 2010/2011 působilo na VŠE více než 35 studentských organizací. Mezi mezinárodní studentské organizace na VŠE již tradičně patří AIESEC Praha, AEGEE Praha, Buddy System, OIKOS Praha, YBPW či CEMS Club Prague. K organizacím s odborným zaměřením se řadí například Debatní klub, sdružení studentů ekonomie EKONOM, Klub investorů, Klub mladých logistiků, Klub mladých manažerů či Ekonomický klub Mladé občanské platformy. Z volnočasových organizací lze uvést divadelní soubor „S bojkou v zádech“, Filmový klub, folklorní soubor Gaudeamus, komorní orchestr i pěvecký sbor Musica Oeconomica Pragensis či řadu sportovních organizací v čele se Sport.VSE.cz. Mezi nejnovější studentské spolky na VŠE patří například Honors Club, Indivisuals, Klub cestovatelů, Klub mladých politologů, Model UN klub či Spolek mladých statistiků. Ve škole vychází také tři nezávislé studentské časopisy – ECONOMIX, Studentský list a Buddy Up.
Činnost organizací přispívá významným způsobem i k rozvoji kontaktů se zahraničím, praxí či zvyšování odborných kompetencí studentů. Například spolek EKONOM pořádal již tradiční Ekofóra – přednášky významných osobností ekonomického a politického života (v uplynulém akademickém roce například s M. Pecinou, M. Singerem, P. Žaludou, L. Hegerem a P. Kysilkou). Ekonomický klub MOP zorganizoval diskusi studentů s Národní ekonomickou radou vlády (NERV). OIKOS Praha uspořádal celosvětové setkání o udržitelné architektuře „Sustainable Architecture: Yesterday, Today and Tomorrow“. Studenti VŠE také uspěli v řadě mezinárodních odborných soutěží, například Google Online Marketing Challenge, KPMG International Case Competition či L’Oréal Brandstorm 2011 a zúčastnili se modelu OSN v New Yorku.

Společensky prospěšné aktivity

VŠE se dlouhodobě také zapojuje do společensky prospěšných aktivit. Například v květnu 2011 se zde již poněkolikáté konala veřejná sbírka Ligy proti rakovině „Český den proti rakovině 2011“. Další podobná významná akce byla „Daruj krev na VŠE“, organizovaná pro studenty i zaměstnance školy mobilní transfuzní stanicí Ústřední vojenské nemocnice.

Společenský, kulturní a sportovní život

prazdniny4.jpgVŠE se v rostoucí míře stává také centrem společenského dění. V akademickém roce 2010/2011 dosáhli významných úspěchů především studenti – sportovci. Například tým basketbalistek se probojoval do nejvyšší basketbalové soutěže v ČR, fotbalový tým školy vyhrál mezinárodní turnaj XXXI. MERCURIAL v Paříži a na desátých Českých akademických hrách v červnu 2011 se studenti VŠE umístili na celkovém 3. místě ze 43 vysokých škol, které se her zúčastnily.

V červnu 2011 se na půdě VŠE konalo slavnostní vyhlášení čtvrtého ročníku soutěže studentské kreativity Winston Econ Art 2011. V kategoriích fotografie, grafika a film měli opět možnost ukázat svou tvořivost a představivost a prezentovat se jako nadaní a kreativní tvůrci multimediálních děl. Komorní orchestr a pěvecký sbor Musica Oeconomica Pragensis společně oslavily již desetileté působení na půdě školy. Soubor Gaudeamus získal Cenu ředitele festivalu Pražský jarmark 2010 za dlouholetou propagaci českého folkloru doma i v zahraničí. Byla obnovena tradice kdysi velmi oblíbeného celoškolského „Plesu VŠE“, který se konal v prosinci 2010 v Národním domě na Vinohradech. Na půdě školy vystoupili například Ondřej Havelka a jeho Melody Makers či v rámci Dne s VŠE Ivan Mládek a skupina Chinaski. V atriu Rajské budovy probíhaly po celý akademický rok výstavy, letos například Kameramani fotografují či výstava k příležitosti 50. výročí založení OECD.