Zápis do registru dárců kostní dřeně na VŠE

8. listopadu
2011

Ve středu 23. listopadu 2011 se bude ve spolupráci s IKEM konat od 9,30 do 13,30 v 1. patře Nové budovy v předsálí Vencovského auly Zápis do registru dárců kostní dřeně.

Studenti tak budou mít jedinečnou možnost udělat dobrý skutek a pomoci zachránit něčí život přímo na půdě školy. Charitativní akce se na VŠE konají již tradičně – podobnou akci s názvem „Daruj krev na VŠE“ škola hostila již pětkrát.

Událost proběhne 23. listopadu 2011 od 9:00 do 13:30 v prvním patře Nové budovy v předsálí Vencovského auly ve spolupráci s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM).  Osobní záštitu nad ní převzal rektor VŠE prof. Richard Hindls. Akci organizuje Josef Kracík ze Studentského listu společně s Antonínem Pavlíčkem z Fakulty informatiky a statistiky. Studentský list je zároveň i mediálním partnerem celé akce.

Transplantace kostní dřeně je jedinou nadějí na život u pacientů nemocných leukémií. Studenti si budou moci vybrat mezi vyšetřením slin a odběrem malého množství krve (2 ml). Tyto vzorky budou následně odeslány do laboratoře, kde se z nich určí klíčové genetické znaky. Pokud se v budoucnu zjistí, že se registrovaný v základních genetických znacích předběžně shoduje s pacientem nemocným leukémií, bude pozván do IKEMu k dalším vyšetřením. Teprve na jejich konci následuje případná transplantace kostní dřeně.

Pravděpodobnost, že bude registrovaný vybrán jako vhodný dárce, není velká. V registru může být řadu let, než se najde pacient, který s ním bude mít shodné genetické znaky. Nemusí k tomu dojít nikdy. Avšak rozhodnutí stát se dárcem kostní dřeně, zvyšuje naději na záchranu lidského života.

Podmínky pro registraci:

• věk 18 až 35 let
  • dobrý zdravotní stav

Podrobné informace pro dárce naleznete na stránkách Českého registru dárců krvetvorných buněk – www.czechbmd.cz/o-registru.php.

Ve spolupráci s vedením školy se nám podařilo zajistit i malou odměnu za dobrý skutek. Každý registrovaný dostane poukázku na oběd zdarma.