Magisterské studijní obory VŠE v Praze získaly mezinárodní akreditaci EPAS

24. února
2012

Magisterský obor Mezinárodní obchod a obor International Business – Central European Business Realities získaly jako první manažerské obory v ČR prestižní mezinárodní akreditaci EPAS.

Cílem VŠE je posílit své postavení na mezinárodním trhu vzdělávání. EPAS je mezinárodní akreditační systém prestižní organizace EFMD (European Foundation for Management Development) se sídlem v Bruselu. Členy EFMD jsou vysoké školy, firmy a další instituce, které mají zájem na rozvoji manažerských disciplin. V současné době má tato organizace, jež v roce 2012 slaví 40. výročí založení, zhruba 750 členů z 81 zemí celého světa.

Významnou aktivitou, díky níž získala EFMD výsadní postavení, jsou akreditační programy. Program EPAS se zaměřuje na akreditaci jednotlivých oborů, EQUIS na akreditaci fakult, případně celých vysokých škol.

Navazující magisterský studijní obor Mezinárodní obchod Fakulty mezinárodních vztahů a navazující magisterský obor v angličtině International Business – Central European Business Realities prošly náročnou akreditací v průběhu roku 2011.

Hodnotícími kritérii EPAS jsou např. pozice programu na národním a mezinárodním trhu, strategická pozice programu v rámci školy, hodnocení programu studenty a zaměstnavateli, cíle programu a jeho předpokládané výstupy, obsah kurzů a vyučovací metody, mezinárodní zaměření programu a rovnováha mezi jeho akademickou a praktickou složkou, hloubka a přísnost hodnotícího procesu, kvalita studentů a absolventů při umístění na trhu práce, zdroje financování programu a jeho udržitelnost, vzdělání, kvalita a zkušenosti vyučujících.

Oba magisterské obory prošly náročným procesem prověrek, které napomohly dalšímu zvýšení jejich kvality. Prověrky byly zaměřeny na institucionální, národní a mezinárodní rámec programů, jejich design, způsob jejich zabezpečení, výstupy programů a zajištění kvality. Všechny prověrky byly úspěšně ukončeny v prosinci 2011 při závěrečné „Peer Review“ a v únoru 2012 jim byla udělena akreditace EPAS na tři roky.

Z koncepce akreditace EPAS plyne zároveň závazek dále prohlubovat kvalitu studijních oborů a zvyšovat jejich úroveň a efektivitu zejména na mezinárodním trhu. Znamená to nadále zvyšovat internacionalizaci navazujících magisterských oborů a jejich návaznost na praxi, což je v souladu se záměry Vysoké školy ekonomické i Fakulty mezinárodních vztahů.