Středisko handicapovaných studentů na VŠE

3. června
2012

Na VŠE studuje v současné době 28 studentů se zdravotním postižením a specifickými poruchami učení. Od roku 2007 se tito studenti začleňují do běžné výuky a jednotlivé fakulty s jejich potřebami počítají od přijímacího řízení, přes každodenní studium až po organizaci promoce.

Ve spolupráci se Střediskem handicapovaných studentů na VŠE (SHS) se připravovalo na přijímací řízení pro akademický rok 2012/2013 šest uchazečů, kteří VŠE osobně navštívili a vyzkoušeli si přijímací zkoušky nanečisto. Na VŠE příkladně funguje komunikace mezi SHS a studijními referentkami a modifikace přijímacího řízení byly již projednány s proděkany pro studium a připraveny s ohledem na individuální potřeby uchazečů.

Digitalizace studijních materiálů

V letošním roce si SHS dalo za cíl doplnit digitální knihovnu studijních materiálů pro zrakově postižené. Především jde o jazykové materiály a reliéfně upravené přílohy.  Řada učitelů poskytuje svoje studijní materiály pro potřeby handicapovaných studentů v elektronické podobě, což usnadňuje proces digitalizace.

Spolupráce s Kontem Bariéry

V první polovině roku 2012 zorganizovalo SHS ve spolupráci s Kontem Bariéry kurz počítačové gramotnosti pro sluchově postižené, který probíhal vždy jednou týdně na VŠE.  Protože všichni absolventi kurzu i jejich lektor byli neslyšící, docházelo během organizace kurzu k častým nedorozuměním, které se dařilo překlenout s pomocí pracovníků Výpočetního centra VŠE.

V letošním roce je ve spolupráci s Kontem Bariéry ještě plánován veletrh pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením, který by se také mohl uskutečnit na VŠE. Budovy VŠE jsou pro takovou akci vhodné pro svou dobrou dostupnost a bezbariérovost pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace.

Spolupráce s partnerskými společnostmi VŠE – Deloitte a Komerční bankou

Rozsáhlá spolupráce VŠE s firemními partnery se rozšiřuje i do oblasti projektů pro studenty se zdravotním postižením. Společnost Deloitte např. poskytla studentům se zdravotním postižením možnost vycestovat na zahraniční studijní pobyt, u kterého společnost Deloitte uhradí náklady spojené s pobytem nejen studenta, ale také osobního asistenta.

Komerční banka nabídla studentům se zdravotním postižením na VŠE možnost přihlásit se o stipendium spojené s praxí v KB. V případě oboustranného zájmu  existuje i možnost uzavření dlouhodobého pracovního poměru v KB.

Více informací: http://shs.vse.cz/