Erasmus Mundus ? úspěch programu EGEI

21. července
2012

EACEA (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency) zveřejnila 20.7. 2012 výsledky výběrového řízení programu Erasmus Mundus. V roce 2012 bylo podáno celkem 177 projektů typu Erasmus Mundus Master Courses, z nichž 30 uspělo a bude podpořeno z prostředků EU. VŠE je členem konsorcia vedeného Antverpskou univerzitou.

Program MA Economics of Globalisation and European Integration je na VŠE realizován Fakultou mezinárodních vztahů. Jedná se o první mezinárodní program, do kterého se FMV zapojila již v roce 1994 pod původním názvem EITEI – Master of Arts in Economics of International Trade and European Integration, kdy se jednalo o společný program sedmi evropských univerzit. Od počátku je jeho akademickou ředitelkou na VŠE doc. Ing. Anna Klosová, CSc., která se ve velké míře zasloužila o to, že byl program jako první mezinárodní obor VŠE řádně akreditován MŠMT i o to, že je VŠE uznávaným a aktivním partnerem v rámci konsorcia.

V roce 2002 byl program vybrán Evropskou univerzitní asociací (EUA) do pilotního projektu „Joint Masters in Europe“. Rozhodnutím Evropské komise ze září 2005 byl MA EITEI vybrán poprvé jako magisterský program v rámci Erasmus Mundus. Erasmus Mundus je program na podporu mobilit studentů zemí EU i studentů z tzv. třetích zemí. Od akademického roku 2006/2007 se tak programu účastnili i studenti z mimoevropských zemí po 4 akademické roky. Po skončení programovacího období podalo konsorcium další žádost o Erasmus Mundus, avšak projekt vybrán nebyl. Přesto se členské školy rozhodly pokračovat ve spolupráci a realizovat „joint degree“ i bez finanční podpory ze strany EU.

V roce 2010 se konsorcium rozšířilo o dvě mimoevropské univerzity. V současné době jsou partnery VŠE: Universiteit Antwerpen (Belgie), Universit? degli Studi di Bari ‘Aldo Moro’ (Itálie), Vrije Universiteit Brussel (Belgie), Universidad de Cantabria (Španělsko), Université de Lille 1 (Francie), Staffordshire University (Velká Británie),  Xiamen University (Čína) and Universidade de Brasília (Brazílie).

Studium se dělí na čtyři trimestry. V akademickém roce 2012/2013 bude probíhat následovně:

• první trimestr (září až prosinec) na Xiamen University, Čína   (XU),
  • druhý trimestr (leden – březen) na Universiteit Antwerpen, Belgie  (UA),
  • třetí trimestr (duben – červen) na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze,
  • čtvrtý trimestr (červenec – říjen) – studenti pracují na diplomových pracích na domácí univerzitě.

Více informací o programu: http://egei.vse.cz/