Vyhledávání nové generace v informačních zdrojích VŠE

28. března
2013

Uživatelé VŠE mají od tohoto týdne k dispozici nový vyhledávač v informačních zdrojích dostupných na VŠE. Nově mohou vyhledávat z jednoho rozhraní najednou v katalogu knihovny, elektronických informačních zdrojích i v databázi bakalářských, diplomových a disertačních prací.

Vyhledávání zajišťuje „discovery“ nástroj Summon, který díky využití tzv. centrálního indexu plných textů a metadat od jednotlivých vydavatelů rychle poskytuje agregované výsledky z více informačních zdrojů na jedné stránce.

Pro uživatele z VŠE jsou v rámci Summonu plně indexovány téměř všechny dostupné placené elektronické informační zdroje VŠE, katalog knihovny VŠE a také databáze vysokoškolských kvalifikačních prací (bakalářské, diplomové a disertační práce). Mimo to jsou indexovány také odborné volně dostupné (open access) databáze a vědecké tituly časopisů.

Jednoduché vyhledávací rozhraní je intuitivní stejně jako v běžném internetovém vyhledávači, ale díky prohledávání odborných informačních zdrojů jsou nalezené výsledky důvěryhodnější, kvalitnější a tím i vhodnější pro využití v seminárních a závěrečných pracích.

Vyhledané výsledky lze velice snadno dodatečně zpřesňovat na míru podle aktuální potřeby použitím jednotlivých kritérií v levé části stránky. Lze tak záznamy filtrovat například podle typu obsahu (knihy, články v odborném časopise, diplomové práce, …), předmětových (tematických) skupin, data vydání nebo jazyka dokumentu.

Vyhledávací služba Summon je dostupná na adrese http://ciks.vse.cz/hledej nebo lze dotaz zadat přímo na hlavní stránce knihovny.