Český den proti rakovině 2013

12. května
2013

Tradiční sbírková preventivní akce Ligy proti rakovině Praha se letos koná ve středu 15. května. Zakoupením žluté květinky se zelenou stužkou za minimální příspěvek 20,- Kč podpoříte projekty Ligy, které jsou zaměřené na prevenci nádorových onemocnění, na zlepšení kvality života onkologicky nemocných pacientů, na podporu výzkumu a přístrojového vybavení onkologických pracovišť. Dvojice dobrovolnic, nabízející kytičky a letáky, se bude pohybovat ve foyer VŠE v den akce od cca 8 do 14 hodin.

Ke každému kvítku obdrží dárce navíc letáček, který letos upozorňuje na nebezpečí nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) a shrnuje doporučení, jak se zdravým životním stylem a jednoduchými preventivními opatřeními případnému onemocnění bránit.

Důvodem  je  skutečnost,  že  Češi  jsou na prvním místě v  evropských  i  světových  tabulkách výskytu tohoto  onemocnění.  Zhoubným  nádorem  tlustého  střeva  a  konečníku  onemocní v ČR přes  8000  lidí  ročně a takřka  5000 jich zemře. Pro více než  polovinu  pacientů  je  toto  onemocnění  osudné.  Rakovina  tlustého  střeva  je  tak  druhou  nejčastější onkologickou  diagnózou  v ČR,  hned  po  karcinomu  prostaty  u  mužů  a  karcinomu prsu u žen. Kdyby lidé nebrali péči o své zdraví tak lehkovážně, hrozivá čísla výskytu úmrtnosti by byla o 30 % nižší.

Stačí mít přitom alespoň trochu odpovědnosti vůči sobě samému. Systém plošného vyhledávání kolorektálního karcinomu je v ČR velmi dobře organizován. Jeho základem je test na skryté (okultní) krvácení ze střeva a následně skríningová kolonoskopie. Obě vyšetření jsou schopna zachytit počátky onemocnění ještě v klinickém stadiu, takže v případě zjištění kolorektálního karcinomu lze ihned navázat úspěšnou léčbou.

Nezapomeňme, že rakovina odhalená v časném stadiu vzniku je léčitelná. Slogan Ligy „Tiká v každé rodině“ je varující. Varující, ale pravdivý, neboť každý třetí občan v ČR podle celostátních statistik onemocněl nebo onemocní rakovinou. Prevence a především prevence od raného věku může toto riziko značně omezit.

Projekty Ligy proti rakovině Praha můžete podpořit také odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET na číslo 87 777 nebo příspěvkem na sbírkový účet č. 65 000 65 / 0300.