Muzika souboru Gaudeamus VŠE je laureátem MFF Strážnice 2013

3. července
2013

„Muzika folklorního souboru Gaudeamus Vysoké školy ekonomické je Laureátem Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2013 za kvalitní interpretační výkon v pořadu Veselé chvíle v životě lidu českého.“  Tato slova zazněla v neděli v podvečer na strážnickém amfiteátru Bludník při vyhlašování letošních pěti Laureátů MFF Strážnice 2013, největšího folklorního festivalu v ČR.

Jaký je nejdůležitější předpoklad k tomu, aby soubor dosáhl tohoto ocenění? Nesmí pršet. V opačném případě může dojít ke zkrácení pořadu či dokonce k jeho zrušení. Zároveň ale soubor musí podat výkon, který osloví zástupce hodnotící komise, jež podá návrh na udělení titulu. Následně se celá hodnotící komise festivalu musí na tomto ocenění shodnout. Souboru Gaudeamus VŠE se to podařilo. Je to velký úspěch muziky souboru a též vynikající reprezentace Vysoké školy ekonomické v Praze.

Nástrojové obsazení muziky souboru tvoří housle, violy, flétny, klarinety a basa. Někdy je muzika rozšířena i o dudy, bubny či vozembouch. Na doprovodu tanečníků se někdy rytmicky podílí i pěvecká skupina hraním na valchu, ozvučná dřívka, triangl či dokonce zadělávací mísu a lavor. Tak tomu bylo i v letošní Strážnici v ukázkách z pořadů Cestou krajinou, Poezie svatojánské noci, v choreografiích Zajíci a Hospoda z pořadu Úsměvy pana Lady. Ve Strážnici předvedla muzika i své pohybové umění, čímž je známá a v současné době stále ojedinělá. V roce 2010 natočila spolu s pěveckou skupinou CD „Co se to tam blejská“.

Muzika spolu s pěveckou a taneční skupinou tvoří folklorní soubor Gaudeamus VŠE, jehož kořeny sahají až do roku 1949 a jehož členy jsou studenti a absolventi VŠE a dalších pražských vysokých škol. Soubor se řadí mezi přední folklorní soubory ČR, je členem mezinárodní organizace CIOFF.  K 60.výročí založení souboru natočila Česká televize pořad týkající se tvorby souboru a jeho přístupu k uvádění folkloru na scéně. Přímý přenos vyhlášení ocenění mohli shlédnout i televizní diváci na TV Noe.

Každým rokem hledá soubor nové členy, těšíme se na září.

Více o souboru na: www.gaudeamus-folklor.cz