VŠE je podle prestižního žebříčku QS World poprvé mezi 700 nejlepšími univerzitami světa

3. října
2013

QS World University Rankings® je jeden z nejprestižnějších mezinárodních srovnávacích žebříčků vysokých škol. Je každoročně zveřejňován již od roku 2004. V současné době je na tomto žebříčku uvedeno 800 nejlepších univerzit z celého světa.

Postupně zdokonalovaná metodika hodnocení QS je relativně stabilní a vychází z šesti kritérií, kterými jsou akademická reputace, reputace mezi zaměstnavateli, poměr počtu učitelů k počtu studentů, podíl zahraničních studentů a podíl cizinců v akademickém sboru školy. Žebříček navíc umožňuje srovnání univerzit podle regionů, oborů aj.

V letošním roce se v žebříčku nejlepších univerzit QS World University Rankings® poprvé umístila i Vysoká škola ekonomická v Praze, a to na 651. – 700. místě společně s VUT Brno. V pořadí českých univerzit si nejlépe vede Univerzita Karlova (233. pořadí), dále ČVUT (451.  460. pořadí); na 551. – 600. místě je Masarykova univerzita v Brně. Celosvětově v rámci hodnocení univerzit převažuje výrazně úspěšnost technických a přírodovědných oborů.

Žebříčku QS World obecné vévodí britské a americké univerzity. Další evropské (kromě britských) se objevují až ve druhé desítce (ETH Zurich na 12. příčce a Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne na 19. příčce).

Pořadí nejlepších univerzit
1. Massachusetts Institute of Technology, USA
2. Harvard University, USA
3. University of Cambridge, Velká Británie
4. UCL (University College London), Velká Británie
5. Imperial College London, Velká Británie
….

233. Univerzita Karlova v Praze
451. – 460. České vysoké učení technické v Praze
501. – 600. Masarykova univerzita v Brně
651. – 700. Vysoká škola ekonomická v Praze
651. – 700. Vysoké učení technické v Brně.

Více informací na: http://www.topuniversities.com/qs-world-university-rankings