Umělecké soubory VŠE v Praze

7. září
2007

Studium na VŠE neznamená jen účast na přednáškách a cvičeních, ale nabízí umělecky nadaným studentům také několik možností, jak rozvíjet své dovednosti. V rámci VŠE působí pěvecký sbor, taneční soubor a komorní orchestr. Začátek školního roku je dobrou příležitostí pro nábor nových členů.

Smíšený sbor Musica Oeconomica Pragensis vznikl v roce 2001 a v současné době má 45 členů. O tom, že kvalita sboru je opravdu vysoká svědčí 1. místo v soutěži "Europees muzikfestival voor de jeugd" v belgickém Neerpeltu v roce 2004 stejně jako vítězství v kategorii smíšených sborů na soutěžním festivalu "Praga Cantat 2004". Sbor pravidelně koncertuje nejen v České republice, ale i ve Francii a v Německu. Na příští rok je plánována návštěva Holandska. V blízké době je možné sbor "Musica Oeconomica Pragensis" slyšet 2.10.2007 na "Nekonvenčním žižkovském podzimu" či na přehlídce mezinárodních sborů "Festa academica", která se uskuteční 16.11.2007 v Nové aule VŠE. Připravuje se i tradiční vánoční koncert. Vedoucím souboru je pedagog VŠE, doc. JUDr. Michal Spirit, Ph.D, na nějž se mohou obracet také zájemci o členství v souboru. Vítaní jsou nejen studenti prvního i vyšších ročníků VŠE, ale i jejich rodinní příslušníci či známí. Zkoušky souboru budou probíhat každé pondělí od 18 hodin v učebně SB 227.

Více informací naleznete zde: http://sbor.vse.cz/index.php?option=com_frontpage&Itemid=43

komorni_orchestr_1.jpgSe sborem často spolupracuje Komorní orchestr VŠE, který se však věnuje především vlastní koncertní činnosti. V současnosti má 40 členů a se začínajícím školním rokem se těší na nové zájemce z řad českých ale i zahraničních studentů. Orchestr se pod vedením šéfdirigenta Haiga Utidjiana a dirigentky Kateřiny Maňasové věnuje nejen klasické hudbě, ale i různorodé sportovní a kulturní činnosti. Sjíždění Berounky, cyklovýlety či setkání v hospůdce po pravidelných středečních zkouškách dokazují, že klasická hudba zdaleka není záležitostí introvertů. Komorní orchestr VŠE v minulém roce vydal i své první CD a v nadcházející sezoně se připravuje na koncerty v ČR a zahraničí. Zkoušky orchestru jsou každou středu od 19:30 v předsálí Nové Auly VŠE.

Více informací naleznete zde: http://orchestr.vse.cz/index.php?page=informace

folklor.jpgPro ty, kteří mají blíž k tanci či k lidové tradici je zde taneční soubor Gaudeamus, činný již od roku 1949. Pod vedením Květy Matoušové (zpěv), Věry Fenclové (tanec), Marka Janaty (hudba) a dalších profesionálů z DAMU se jeho členové věnují nastudování stylizovaných představení s divadelními prvky či tanečních čísel. Nejbližší vystoupení, 19.9.2007, bude uspořádáno pro zahraniční studenty VŠE. Soubor dále můžete vidět 13.10.2007 ve skanzenu Kouřim. V současné době probíhá nábor nových členů, především tanečníků, ale vítáni jsou i hudebníci a zpěváci. Zkoušky probíhají dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek v tělocvičně základní školy na náměstí Jiřího z Lobkovic, Praha 3.

Více informací naleznete zde: www.gaudeamus-folklor.cz

 

koncert_kromeriz_1.jpg