European Business Schools Ranking 2013

2. prosince
2013

Financial Times dnes zveřejnily výsledky hodnocení evropských vysokých škol za rok 2013. Vysoká škola ekonomická v Praze se v European Business Schools Rankingu umístila na 75. místě v Evropě. V žebříčku nejlepších evropských škol je zastoupeno celkem 18 zemí a pouze 3 vysoké školy ze zemí střední a východní Evropy.

Financial Times zveřejňují jmenovitě pouze 75 vysokých škol. Vzhledem k rostoucí konkurenci na evropském trhu vzdělávání je pro VŠE 75. místo výborným výsledkem. Oproti minulým letům se například do hodnocení nedostala žádná maďarská vysoká škola a Polsko je zastoupeno pouze jednou soukromou vysokou školou Kozminski University, která se umístila na vynikajícím 37. místě. Těsně před VŠE pak skončila ruská St. Petersburg State University.

První tři místa získaly francouzská HEC Paris, španělská IE Business School a třetí místo obhájila britská London Business School. Podle rankingu FT byly v roce 2013 nejúspěšnější business schools z velkých zemí. Velká Británie je zastoupena 20 vysokými školami, Francie 18 vysokými školami a na třetím místě následuje s velkým odstupem Německo s celkem 5 školami. Se čtyřmi školami se prosadily Belgie, Nizozemí, Španělsko a Švýcarsko.

VŠE se v rankingu udržela zejména díky umístění v hodnocení navazujících magisterských studijních programů Fakulty podnikohospodářské. Studijní obor „Podniková ekonomika a management“ se v září 2013 umístil na 66. místě a mezinárodní společný studijní program 28 vysokých škol CEMS Master in International Management (CEMS MIM), který je součástí magisterského studijního oboru International Management, byl vyhodnocen jako sedmý nejlepší navazující magisterský program na světě.

Tab. 1:  Výsledky FT European Business School Ranking 2013