Viceprezident Bolívie vystoupil na VŠE

2014

V pondělí 7. dubna navštívil Vysokou školu ekonomickou (VŠE) viceprezident Bolívie Álvaro García Linera. Na pozvání Centra latinskoamerických studií (CLAS) VŠE a Katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE zde vystoupil s přednáškou na téma „Státní a ekonomická transformace současné Bolívie“ a diskutoval se studenty.

Bolivijský politik Álvaro García Linera posluchače seznámil s politickým a ekonomickým vývojem Bolívie od roku 1982, kdy v této latinskoamerické zemi skončila vojenská diktatura. Vysvětlil, jak v praxi vypadal ekonomický neoliberalismus, který v zemi dominoval od osmdesátých let až do roku 2005. Sám Linera je představitelem tak zvané postneoliberální ekonomiky, která podle jeho slov charakterizuje bolivijské hospodářství od nástupu prvního prezidenta indiánského původu Evo Moralese. „Jde o společnou ekonomiku s vůdčí rolí státu. Jsme otevřenou ekonomikou, ve které ale platí určité podmínky. Stát reguluje například úrokové sazby, energetický průmysl či vybrané potraviny,“ vysvětlil Linera během přednášky.

Linera vystudoval matematiku na Mexické národní autonomní univerzitě. Dále studoval sociologii v Bolívii. Pracoval jako univerzitní profesor, politický analytik a zpravodajský komentátor. Je uznávaný akademik známý především pro svoji podporu domorodých indiánů a levicových politických hnutí v Jižní Americe. V prezidentských volbách v roce 2005 byl zvolen viceprezidentem vlády Evo Moralese. V roce 2010 obdržel čestný doktorát na Fakultě sociálních věd Univerzity v Buenos Aires.

Na půdě školy jej přivítala rektorka VŠE prof. Ing. Hana Machková, CSc. a děkan Národohospodářské fakulty doc. Ing. Miroslav Ševčík, CSc. Dále se zde setkal i s velvyslanci vybraných latinskoamerických zemí.