Carsharing pro studenty Uniqway zahajuje provoz

17. října
2018

Studenti ze tří pražských univerzit – Vysoká škola ekonomická v Praze, České vysoké učení technické a Česká zemědělská univerzita – vyvinuli celoevropsky jedinečnou koncepci sdílení vozidel Uniqway. Carsharingová platforma vstupuje po úspěšné testovací fázi do každodenního provozu. Odteď je platforma k dispozici studentům a pedagogům zmíněných vysokých škol. Podmínky pro to, aby služba mohla vzniknout, vytvořily ŠKODA AUTO ČR a ŠKODA AUTO DigiLab.

Studenti z VŠE mají na starosti marketingovou strategii projektu a spravují sociální sítě, z ČVUT vymysleli celý technický koncept a design služby, ČZU se stará o její provoz.

Postupně jsme během tří let vytvořili celkový koncept stojící na principu komunity, kdy studenti pod vedením akademických mentorů ze svých univerzit a s podporou Škoda Auto vytvářejí projekt pro sebe a své spolužáky,“ představuje Uniqway Petr Král, mentor projektu za VŠE. „Komunita umožňuje především sdílení zkušeností mezi studenty napříč obory a vysokými školami a kromě samotné mobility pomáhá i profesnímu růstu těch studentů, kteří se na projektu podílejí. Studenti si tak mohou sami vybrat, do jaké míry se do projektu zapojí, jestli budou jen uživateli, nebo budou aktrivně rozvíjet projekt dále ve spolupráci se svými spolužáky. V tom se projekt zásadně liší od jiných podobných komerčních služeb na trhu. V budoucnu plánujeme rozšíření projektu i na další vysoké školy nejen v Praze, ale po celé České republice,“ vysvětluje.

Zájemce se registruje na webu. Poté přijde na jedno z kontaktních míst, která máme na každé univerzitě, kde ověříme jeho identitu,“ popisuje způsob zapůjčení vozu Michaela Stránská, koordinátorka studentského týmu Uniqway a bývalá studentka VŠE. „Po registraci si uživatel stáhne aplikaci. V té uvidí dostupná vozidla, vybere si auto a rezervuje si je. Když bude u auta, v aplikaci zvolí možnost odemknout a přiloží ISIC nebo průkaz studenta ke krabičce za předním sklem. Žádné klíče nejsou třeba,“ dodává.

Základní sazba pronájmů vozů se skládá z kombinace využitého času a najetých kilometrů: 29 Kč za hodinu a 4,90 za kilometr. Uniqway však zvýhodní delší zápůjčky například pro účely dlouhých jízd či výletů. Služba funguje na mezinárodní kartu ISIC, kterou disponuje každý student. Po bezplatné registraci se auta dají v aplikaci vyhledávat a rezervovat.