FIS spolupracuje se spolkem bojujícím proti dezinformacím na internetu

Fakulta informatiky a statistiky VŠE (FIS) se stala partnerem spolku NELEŽ. Ten bojuje proti šíření dezinformací na internetu prostřednictvím zodpovědného umístění reklamy, která je pro pochybné portály šířící “fake news” často hlavním zdrojem příjmů. Do nové spolupráce budou zapojeni i studenti skrze své seminární a závěrečné práce.

Dezinformační weby si vydělávají díky reklamním bannerům umístěným u článků. Umístění internetové reklamy je automatický proces na základě složitých algoritmů, které většinou nejsou široké veřejnosti známé. Inzerenti při objednávce reklamy často ani netuší, že se jejich sdělení může objevit na webech manipulujících s lidmi a fakty. S tímto uvědoměním zakladatelé spolku aktivně oslovili firmy, kterým pomohli stáhnout inzerci z pochybných stránek a nasadit ji znovu a lépe.

Oceňujeme, jakou práci spolek NELEŽ vykonává, a cítíme potřebu do projektu zapojit i akademickou sféru. Přísun zajímavých témat pro naše studenty může být důležitým krokem na cestě za objektivními médii na českém internetu,” komentuje navázání spolupráce děkan FIS Jakub Fischer.

Mezi více jak padesát aktivních podporovatelů spolku a jeho činnosti patří soukromé i státních, lokální i mezinárodní firmy v čele s největšími online inzerenty, kterým není lhostejné v jakém kontextu se pohybuje jejich značka a sdělení.