Folklorní soubor Gaudeamus VŠE oslavil 70 let existence

Folklorní soubor Gaudeamus Vysoké školy ekonomické v Praze uspořádal na konci dubna v Kulturním domě Ládví oslavu svého sedmdesátého výročí založení. Slavnostní večer s názvem Prolínání si nenechali ujít bývalí členové souboru, jeho fanoušci a podporovatelé včetně rektorky VŠE Hany Machkové a emeritního rektora Richarda Hindlse, který se do programu aktivně zapojil, když soubor doprovodil na piano.

Večer obsahoval nejen hodinové vystoupení současného souboru, ale i množství dalších hudebních a tanečních vstupů, které připravili bývalí členové souboru, dále také video a audio ukázky z archivu České televize a Českého rozhlasu, ve kterých v minulosti soubor vystupoval.

V průběhu večera došlo také na slavnostní křest nového sborník textů a fotografií s názvem 70 let na scéně vydaný právě ke kulatinám souboru. Kmotry mu byli současná rektorka VŠE Hana Machková, emeritní rektor Richard Hindls, vedoucí souboru Věra Fenclová a autorka sborníku, tanečnice Tereza Plundrová. „Snažila jsem se sborník udělat hodně osobní, je hlavně o lidech, kteří v souboru jsou nebo byli. Zajímavá kapitola je podle mě ta o rodinných klanech v Gaudeamu. Samozřejmě nechybí přehled tvorby za poslední dekádu,“ řekla sama autorka.

Jsem náležitě pyšná na to, že právě Gaudeamus je naším souborem, a jsem jeho obrovský fanoušek. Pravidelně chodím na jeho představení, přeju mu minimálně dalších 70 let činnosti a tvůrčí inspirace,“ uvedla rektorka VŠE Hana Machková při křtu. Vysoká škola ekonomická je zřizovatelem souboru a je s ním spjata po celou dobu jeho fungování. Poskytuje nejen finanční podporu, ale například také zajišťuje tisk sborníků nebo prostory pro krojárnu souboru.

Gaudeamus VŠE je jeden z nejslavnějších a zároveň nejstarších souborů u nás a specifické na něm je, že předvádí, jak různě se dá pracovat s českým folklorem. Laici mají představu, že český folklor je taková ufuněná tancovačka u piva, ale není tomu tak. Gaudeamus je ve svém repertoáru neuvěřitelně pestrý a umí zpracovat různé regiony Čech,“ říká ředitelka odboru národnostní a regionální kultury Ministerstva kultury ČR Zuzana Malcová, která byla na oslavě přítomna.

Celkově se slavnostního večera zúčastnilo více než 250 lidí, kteří v souboru působili, a další stovka příznivců a fanoušků. Souborem prošlo za jeho sedmdesátiletou historii více než 770 členů, zhruba třetina z nich se tedy znovu po letech sešla. Například z nejstarší generace let 1949-1959 přišlo na oslavu neuvěřitelných 34 členů. A podle vzkazů a e-mailů, které došly po skončení akce, z toho měli obrovskou radost. „Díky vám jsem se mohla po mnoha letech potkat se souboráky, se kterými jsem v roce 1982 začínala, potichu si prozpěvovat při vašem vystoupení, zavzpomínat u 3 písniček, jak nám to před lety docela hezky zpívalo, díky připraveným fotkám na plátně i v předsálí zavzpomínat i na dobu dávno minulou,“ napsala bývalá zpěvačka Martina Němcová. Bývalý muzikant Karel Mařík napsal: „Celý večer byl úžasný, milý, skvělý, dech beroucí. Zejména pro nás starší je hřejivé, že ona souborová kytička se rozvíjí a roste do krásy zásluhou mnoha dobrých a ušlechtilých lidí. Báječné, báječné, báječné!