Koleje na Jarově se nově jmenují Palachova, Eislerova a Thalerova

Symbolický křest nově pojmenovaných budov a odhalení pamětní desky Jana Palacha v areálu studentských kolejí na Jarově proběhly 27. března 2019 za účasti spolužáků Jana Palacha i synů významného ekonoma Pavla Eislera.

Iniciativa spolužáků Jana Palacha, kteří přišli s nápadem na pamětní desku, která by měla být umístěna na kolejích Jarov I, kde Jan Palach bydlel, byla pro nás první inspirací. Přáli jsme si, aby se jednalo o mimořádné osobnosti se vztahem k VŠE, které budou symboly určité historické doby. Důležitým faktorem byla také možnost získání souhlasu rodiny či žijící osobnosti s použitím jména,“ vysvětlila rektorka VŠE Hana Machková, jak se zrodil nápad na přejmenování budov kolejí. „Pavel Eisler, který v 60. letech učil na VŠE, se narodil v roce 1919 a jeho příběh nás provází složitým obdobím 20. století. Musel odejít z Československa do Velké Británie, bojoval ve 2. světové válce a později stal se obětí politických procesů 50. let. Jan Palach byl studentem VŠE v letech 1966 – 1968 a je dodnes symbolem odboje proti bezpráví. Richard Thaler symbolizuje současnost, je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2017. Záměrně jsme vybrali také cizince, abychom ukázali, že VŠE je dnes univerzitou s velkým mezinárodním přesahem,“ dodala rektorka.

Chtěl bych poděkovat vedení VŠE za to, že zde mohla vzniknout pamětní deska, která bude současným i budoucím studentům připomínat jméno a čin Jana Palacha,“ řekl na úvod pan Hubert Bystřičan, zástupce spolužáků Jana Palacha a jeden z iniciátorů instalace pamětní desky.

Vysoká škola ekonomická hrála v životě mého otce důležitou roli. Poté, co pracoval jako dělník v ČKD, mohl v roce 1956 začít pracovat na VŠE, ovšem nesměl přednášet. Takže se stal knihovníkem. Teprve na začátku 60. let mohl začít vyučovat. Později v 60. letech patřil k předním představitelům reformního hnutí, byl jmenován docentem, ale habilitační práce vyšla až po jeho tragickém skonu v roce 1966,“ zavzpomínal Ivan Eisler, syn Pavla Eislera.

O třetí významné osobnosti, která je spjata s VŠE, promluvil během slavnostního odpoledne děkan Národohospodářské fakulty Zdeněk Chytil: „Richard H. Thaler je profesorem University of Chicago, Booth School of Business. Specializuje se na výzkum behaviorální ekonomie, financí a vlivu psychologických faktorů na manažerská rozhodování. Jeho snahou je doplnit tradiční ekonomické modely o poznatky z psychologie. Sám je velmi skromný a pojmenování kolejí jeho jménem mu udělalo velkou radost.

Koleje Jarov II zatím ponesou své původní jméno. Oficiálně tak od 1. dubna 2019 bude mít VŠE všechny koleje pojmenovány: Blanice, Vltava, Rooseveltova kolej, Palachova kolej, Eislerova kolej, Thalerova kolej, kolej Jarov II, Švecova kolej v Jindřichově Hradci.

Podrobnosti o přejmenování kolejí najdete v tiskové zprávě Studenti VŠE budou bydlet na nově pojmenovaných kolejích