Na FMV proběhla debata o budoucnosti Evropy s ministrem zahraničních věcí

Na Fakultě mezinárodních vztahů proběhla 7. listopadu závěrečná série občanských konzultací s názvem „Jakou Evropu opravdu chceme?“ Diskutoval na ní ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Celou akci moderoval Jarolím Antal, ředitel Centra evropských studií na FMV. Akce se zúčastnila také rektorka VŠE prof. Hana Machková.

Toto setkání bylo ukončením cyklu občanských konzultací, které jsou českou odpovědí na návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na uspořádání veřejných diskusí o budoucím směřování Evropské unie. Na VŠE tak  proběhlo shrnutí diskusí, které se uskutečnily v průběhu tohoto roku v celé České republice, jaká témata nejvíce zajímala účastníky konzultací a co by na fungování Unie chtěli změnit.

Následovala debata s publikem, diskutovalo se např. o rozšiřování EU, projektu evropské společné armády nebo evropských fondech. Oba hosté se shodli, že Evropa potřebuje projekt, který by přesvědčil občany o potřebnosti EU a také o její akceschopnosti. Zmíněna byla společná armáda nebo umělá inteligence resp. průmysl 4.0.
Tomáš Petříček také hovořil o vícerychlostní Evropě, kterou přirovnal k dálnici, kde sice každé auto jede jinou rychlostí, ale všechny jedou stejným směrem a míří ke stejnému cíli. Zdůraznil, že Evropská politika není zahraniční politika, ale domácí, protože jsme součástí EU. Dle něj je nutné takto přistupovat i při řešení pozice ČR k jednotlivým politikám.
Aleš Chmelař na závěr dodal, že v diskusích s občany je nutné pokračovat, proto se Úřad vlády bude snažit vést diskusi na všech úrovních.