Na VŠE funguje nový Filtermac

Studenti i zaměstnanci mají k dispozici třetí filtrační zařízení na vodu Filtermac. Po automatech umístěných v areálu kolejí na Jarově a ve Staré budově v kampusu na nám. W. Churchilla je další k dispozici v přízemí Nové budovy. Provoz byl slavnostně spuštěn 27. listopadu za přítomnosti rektorky VŠE Hany Machkové.

Mám radost, že na půdě VŠE spouštíme další zařízení Filtermac. Studenti si filtrovanou vodu oblíbili. V době přestávek se u automatu ve Staré budově dokonce tvoří fronty. Tento nový je na velmi frekventovaném místě, takže věřím, že bude stále v permanenci,“ řekla paní rektorka při uvedení automatu do provozu.

Jsme rádi, že si studenti i zaměstnanci na Filtermac zvykli a že vedení VŠE vidí v omezování jednorázového plastu smysl a svou roli,“ poděkoval Martin Václavík, zakladatel společnosti Filtermac. „Věříme, že i díky tomuto třetímu pomůžeme společně zase o něco více eliminovat používání PET lahví a také eliminovat fronty, které se tvoří u automatu v prvním patře Staré budovy,“ dodal s úsměvem.

VŠE nabízí alternativu k balené vodě již od srpna 2017, kdy proběhla instalace prvního automatu Filtermac na Jarově. Druhý funguje od října 2018. Za tu dobu pomohli studenti a zaměstnanci ušetřit přibližně 7,5 tuny plastů, tedy okolo 300 000 PET lahví. Např. jen uživatelé zařízení ve Staré budově ušetří dle údajů společnosti Filtermac přibližně 11 000 PET lahví každý měsíc. Jednotky tisíc PET lahví měsíčně má potenciál uspořit i nový Filtermac.

Univerzita se do projektu na omezení plastového odpadu zapojila také prodejem skleněných lahví. Ekologické ručně foukané láhve na vodu s nerezovým víčkem lze zakoupit v prodejně Ekopress v přízemí SB.

Jak Filtermac funguje?
Filtrační zařízení Filtermac využívají vodu z vodovodu, kterou upraví do té nejvyšší kvality právě ve chvíli, kdy si ji uživatel stáčí do své láhve. Uhlíkové filtry odstraní z vody veškeré chutě a pachy a UV světlo zlikviduje případné bakterie. Výsledkem je kvalitní voda vynikající chuti, která je čerstvá, necestuje po silnici a zbytečně se neskladuje. Do projektu Škola bez PET lahví se zapojily české i moravské vysoké školy.