Noc vědců všemi smysly na VŠE /30. 9. 2022/

Věda není nuda! O tom se můžete přesvědčit na Noci vědců na VŠE 30. září, letos všemi smysly. Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která u nás nemá obdoby. Každoročně se do ní zapojuje více než 100 organizátorů – veřejné vysoké školy, vědecké instituce, muzea, planetária a hvězdárny. Na VŠE ani letos nebude chybět chytrá zábava pro děti i dospělé, kterou připravili zástupci z celé školy. Program akce je zcela zdarma.

Mějte oči na stopkách, letos vás čeká zábavná úniková hra „Money Adventure – zažij prachy na vlastní kůži”, kterou připravila Katedra multimédií Fakulty informatiky a statistiky, hráči v ní ale poznají i další témata, kterým se věnujeme na celé Vysoké škole ekonomické. Dozvíte se něco o finanční gramotnosti a o způsobech, jak si poradit s nečekanými událostmi. Věřte, nebo ne, s hospodařením s penězi nám mohou pomoci naše smysly. Nažhavte je a pomozte hlavní hrdince, vědkyni, vydělat peníze. 

Úniková hra startuje vždy po 15 minutách. Pozor, nutná je rezervace míst pomocí formuláře na webu Money adventure: zažij prachy na vlastní kůži.

Další aktivity z programu můžete navštívit bez registrace kdykoli od 17 do 22 hodin.

Kompletní přehled toho, co zažijete na VŠE, najdete na webu Noci vědců: PROGRAM VYSOKÉ ŠKOLY EKONOMICKÉ V PRAZE

V programu najdete například tyto prezentace:

  • Víte, jak chutná marketing? Co si vyberete, značkové těstoviny nebo radši neznačkovou alternativu, se kterou ušetříte pár korun k dobru? Otestujte sami, jestli rozdíl poznáte jen v peněžence nebo i v chuti. 
  • U jídla zůstaneme i u stanoviště, které připravila Katedra mezinárodního podnikání Fakulty mezinárodních vztahů ve spolupráci s Potravinovou bankou. Vyhazování potravin je aktuální problém, jídlo je přitom často vhodné ke konzumaci i přes prošlou minimální trvanlivost. Jak ale poznat, co vyhodit a co ne? I s tím nám pomohou naše smysly. Šetříme pak nejen peníze, ale i přírodu. 
  • Oči vám pak otevře Fakulta financí a účetnictví, není totiž všechno zlato co se třpytí a to stejné platí o spotřebitelských úvěrech.
  • Všemi smysly poznáte mince a bankovky při aktivitě Návštěvnického centra České národní banky a Fakulty informatiky a statistiky. Najděte všechny ochranné prvky bankovek a naučte se poznávat česká platidla podle hmatu. 
  • Hmat využijete i v případě aktivity Virtuální občan Katedry práva Národohospodářské fakulty. Poznejte zblízka datovou schránku, osahejte jednotlivé obálky s barevnými pruhy a zjistěte, co znamenají. 
  • Vyplácí se věřit šestému smyslu? Jaká je pravděpodobnost, že trefíme loterii? Se zákony pravděpodobnosti a se způsoby, jak se vyvarovat nejistoty, rizika a zbytečných iracionálních rozhodnutí vás seznámí Katedra statistiky. Fakulta informatiky a statistiky vám ukáže, jak se využívá data mining v ekonomické praxi třeba v obchodech, které nám dokážou trefně doporučit zboží k nákupu. Několik modelů strojového učení data miningu si budete moci sami vyzkoušet v obyčejném webovém prohlížeči. 
  • Těšit se můžete i na doprovodný program. Již podruhé nás navštíví Eurocentrum Praha, které poskytne informace nejen o Evropské unii, ale také o evropských vědcích a vědkyních.

Programem v prostorách školy ale Noc vědců na VŠE nekončí. Navíc pro vás připravujeme i online program v podobě podcastů s našimi vědci. Sledujte nás, konkrétní témata a vědci budou odhaleni již brzy. Podcasty budou dostupné k poslechu až do konce roku na webu Noci vědců: https://www.nocvedcu.cz/organizace/vysoka-skola-ekonomicka-v-praze

Pokud si chcete zahrát únikovou hru, nezapomeňte se registrovat na hru: Money adventure: zažij prachy na vlastní kůži

Hrajeme o krásné ceny od našich partnerů, kterým za ně moc děkujeme. Vyhrát můžete třeba originální podložky na cvičení Korkie, kožené minipeněženky značky Ferech, designové bloky a tužky Young_Block, dárky od České národní banky nebo ochutnávky nápojů Birgo a Mattoni. Dárky pro výherce v podobě reklamních předmětů věnovala i Vysoká škola ekonomická. Děkujeme i agentuře GEN, která se postarala o návrh a vytvoření aplikace pro únikovou hru Money Adventure a Potravinové bance, která nám darovala jídlo pro stanoviště Chceš ušetřit? Zapoj smysly.

Přijďte v pátek 30. 9. na VŠE a užijte si tajemnou Noc vědců. Program bude probíhat celý večer od 17 do 22 hodin. Celý program najdete na webu https://www.nocvedcu.cz/organizace/vysoka-skola-ekonomicka-v-praze. Těšíme se na vás!