Poznejte naše podcasty a spolky VII.

Představujeme Francouzský klub VŠE: Kde se setkávají milovníci francouzštiny

V rámci našeho seriálu o studentských spolcích a podcastech bychom vám chtěli představit jeden z našich nových spolků – Francouzský klub, známý také jako FRAC. Tento spolek byl založen v roce 2021 s podporou naší Katedry románských jazyků a za jeho vznikem stojí čtyři nadšení studenti Mezinárodního obchodu FMV VŠE.

FRAC není jen obyčejný klub. Je to místo, kde se studenti mohou setkávat, diskutovat o aktuálních tématech ve francouzštině a navazovat nové kontakty se zahraničními studenty. Díky pravidelným setkáním, která se konají jednou za dva týdny, nabízí FRAC studentům VŠE jedinečnou příležitost rozvíjet své jazykové dovednosti v přátelském prostředí.

Víme, že francouzština může být pro některé studenty výzvou, a proto FRAC klade důraz na vytvoření uvolněného a podporujícího prostředí. Je to místo, kde se studenti nemusí bát mluvit a mohou sdílet svou lásku k francouzské kultuře a jazyku.

Pokud máte zájem se dozvědět více o tomto spolku nebo se k němu připojit, neváhejte nás kontaktovat. Jsme hrdí, že můžeme být součástí takových iniciativ, které obohacují život naší akademické komunity.

Rozhovor s klubem níže.

 

 

Jaký je hlavní cíl a poslání vašeho spolku?
Naším cílem a posláním je rozvíjet konverzační schopnosti studentů VŠE a vytvářet aktivní komunitu studentů i alumni, kterou spojuje láska k francouzskému jazyku. 

Jaké aktivity váš spolek organizuje pro studenty?
Dvakrát měsíčně během semestru organizujeme konverzační večery. Některá setkání pak obzvláštňujeme například návštěvou kina nebo uspořádáním pikniku. Příležitostně se také setkáváme s Francouzi, kteří v Praze žijí a pracují, nebo s frankofonními studenty. 

Jak se mohou noví studenti připojit k vašemu spolku?
Stačí nám zaslat životopis a motivační dopis na email fracvse@gmail.com, následovat bude krátký pohovor. Velmi rádi uvítáme proaktivní studenty, kteří budou mít zájem s námi spolek dále rozvíjet. 

Jaký je největší úspěch, kterého váš spolek dosáhl?
Za náš největší úspěch považujeme vybudování přátelské komunity aktuálních i bývalých studentů, které spojuje zájem o francouzský jazyk. Těší nás, že všechna setkání jsou o to více uvolněná a otevřená. Podařilo se nám vytvořit pevnou základnu nadšenců a skoro každý, kdo na konverzační setkání přijde, tak s námi už zůstane. A to je skvělé! 

Jaká je vaše nejoblíbenější událost nebo akce, kterou váš spolek organizuje?
Našimi nejoblíbenějšími a zároveň hlavními událostmi jsou pravidelné konverzační večery. Vše začíná už vymýšlením témat diskuzí v týmu, kdy se snažíme, aby témata byla zajímavá a zároveň k nim měli co říct všichni účastníci.  Také je naší menší tradicí, že po každém setkání jdeme spolu někam na jídlo nebo drink.

Jaký je váš plán pro nadcházející akademický rok?
Naším cílem je primárně přilákání dalších studentů francouzského jazyka a užší spolupráce s Katedrou románských jazyků VŠE nebo s frankofonními studenty. Budeme opět pořádat konverzační večery 2x měsíčně a máme v plánu další akce s rodilými mluvčími. O všech svých akcích informujeme prostřednictvím svého Facebooku a Instagramu (FRAC VŠE). 

Jaký dopad má váš spolek na univerzitní komunitu?
FRAC je nejen jediným spolkem na VŠE, který se zaměřuje na francouzský jazyk, ale také zcela jediný jazykový spolek VŠE, a to i přesto, že na FMV VŠE je výuku cizích jazyků na vysoké úrovni. Propojujeme však studenty ze všech fakult i oborů a vytváříme prostor pro mezikulturní výměnu. 

Jaké jsou některé z výhod připojení se k vašemu spolku?
Zaprvé je to možnost rozvíjet svou znalost francouzštiny zábavnou a neformální formou. Dále budete mít příležitost konverzovat s rodilými mluvčími a získat cenné kontakty. Ve FRACu si také vyzkoušíte různé role, od organizování setkání až po správu sociálních sítí. FRAC otevírá spoustu možností a Vy tak můžete mít možnost organizovat opravdu různorodé akce a potkat spoustu zajímavých lidí.  

Jaký je váš nejlepší zážitek nebo vzpomínka spojená s vaším spolkem?
Jednou nám bylo nabídnuto, abychom se setkali s ,,pár“ francouzskými studenty, kteří byli na exkurzi v Praze. Zarezervovali jsme tedy místo v restauraci a jelikož se jednalo o první akci semestru, využili jsme čas před setkáním i jako seznámení s novými členy. Jaké však bylo naše překvapení, když místo ,,pár“ Francouzů jich došlo přes padesát a obsadili polovinu restaurace. Číšníci nebyli nadšení. Akce ale jinak proběhla skvěle. 

Jaký je váš vzkaz pro studenty, kteří zvažují připojení se k vašemu spolku? 
Hlavně se nebát! Jsme fajn parta a pokud ovládáte francouzštinu na konverzační úrovni, budeme rádi, když se přidáte do našeho organizačního týmu. Na účast na setkání vám postačí , pokud rozumíte základnímu rozhovoru ve francouzštině a umíte sestrojit lehkou odpověď. Na konverzační večery není nutná žádná registrace předem a vždy o datu a místu konání informujeme přes náš Facebook. 

 

Spolek můžete sledovat na jejich sociálních sítích Facebook a Instagram.