Poznejte naše podcasty a spolky X.

Divadlo na kampusu: Kreativní duše Fakulty managementu VŠE v Jindřichově Hradci

V rámci naší série „Poznejte naše studentské spolky a podcasty“ bychom vám rádi představili další výjimečný spolek, který oživuje kampus naší Fakulty managementu VŠE v Jindřichově Hradci.

Mezi budoucími manažery a ekonomy na naší fakultě najdete i několik kreativních duší, které se spojily a vytvořily divadelní spolek FaMa. Tento spolek, působící u nás již od roku 2010, přináší studentům, zaměstnancům i široké veřejnosti divadelní představení plná humoru, napětí a umění. V minulosti mohli návštěvníci vidět v jejich podání oblíbená představení jako „Pelíšky“, „Byl jednou jeden král“, „Vražda v Orient expresu“, „Účastníky zájezdu“ a mnoho dalších.

Pokud tedy plánujete návštěvu jižních Čech, nezapomeňte zahrnout do svého programu i některé z představení spolku FaMa a spojit tak objevování krás regionu s kulturou. Naše univerzita je hrdá na to, že může podporovat takové iniciativy a těšíme se na další úspěchy a představení tohoto talentovaného spolku. Pokud vás spolek zaujal, můžete jej sledovat na jeho webu, Instagramu či Facebooku.

Rozhovor se spolkem naleznete níže.

 

Jaký je hlavní cíl a poslání vašeho spolku?
Hlavní myšlenkou spolku je umožnit kreativní vybití studentům, kteří se o divadlo zajímají, mají k němu kladný vztah nebo si hraní zkrátka chtějí vyzkoušet. Dalším cílem je zprostředkovat studentům, učitelům i veřejnosti z Jindřichova Hradce kulturní zážitek v podobě divadelního představení. A v neposlední řadě vytvořit nová přátelství, partu lidí, která spolu bude chtít trávit čas třeba i mimo zkoušky. 

Jaké typy aktivit váš spolek organizuje pro studenty?
Organizujeme divadelní představení (1 nebo 2x ročně) na fakultě Managementu. Představení je pro studenty, zaměstnance fakulty i širokou veřejnost. Dále jsme v minulosti například zorganizovali módní přehlídku ve spolupráci s fakultním sesterstvem Alfy na charitativním bazaru oblečení. Byli jsme osloveni i se zorganizováním půlnočního představení na fakultním plese. 

Jak se mohou noví studenti připojit k vašemu spolku?
Bohužel kapacita našeho spolku je omezená a vždy záleží na typu hry, kterou právě hrajeme. Studentu většinou vyjádří svůj zájem o divadelní spolek, my se poté rozhodujeme v závislosti na hře. Nabízíme ale i členství pro studenty, kteří nemají zájem o hraní, ale spíše o kreativní činnosti typu vytváření kulis či grafického materiálu, podílení se na vymýšlení kostýmů nebo samotné přípravě před představením (make-up, styling herců), tvorba propagační strategie na sociálních sítí atd. 

Jaký je největší úspěch, kterého váš spolek dosáhl?
Vytvořit představení s sebou nese opravdu hodně práce a hodně nervů. Řídit přes 20 lidí, scházet se každý týden a potýkat se s problémy, které nečekaně nastávají je naše celoroční práce. Divác vidí hodinové představení, ale často si neuvědomují, že roční přípravy s sebou nesou slzy, pot i hádky. Naším největším problémem byl doposud asi covid, jelikož nám nepřítomnost nemocných herců bránila v nacvičování a pokroku představení. I když jsme jako jednotlivci mnohokrát měli myšlenky na ukončení celého projektu, dokázali jsme veřejnosti předvést krásné a úspěšné představení Byl jednou jeden král. 

Jaká je vaše nejoblíbenější událost nebo akce, kterou váš spolek organizuje?
Nejoblíbenější je přirozeně představení. Hru hrajeme vždy pouze 2x. Odměnou je nám pak poderniérová oslava, kde si všichni oddechneme, zrekapitulujeme celý průběh příprav i samotné představení a motivujeme se na představení nadcházející. 

Jaký je váš plán pro nadcházející akademický rok?
Nyní jsme ve fázi vymýšlení další hry. S začátkem semestru se opět začneme každý týden scházet a nacvičovat novou hru, kterou bychom chtěli světu předvést v prosinci. 

Jaký dopad má váš spolek na univerzitní komunitu?
Na fakultě nefunguje jiný takhle umělecky založený spolek, tudíž krásně rozšiřuje portfolio spolků, které fakulta má a vybere si tak opravdu každý (sport, divadlo, dobročinná činnost,..). 

Jaké jsou některé z výhod připojení se k vašemu spolku?
Výhodou, která by jistě neměla být opomíjena, je získání přátelství a fajn party lidí, kteří mají podobný zájem a koníček. Po představení pořádáme naší poderniérovou party, která je pouze pro členy spolku. Členům spolek mimo jiné nabízí útěk do světa fantazie, možnost být na chvíli někým jiným a kreativní vybití, které nám při studiu občas chybí. Hraní v amatérském divadle je zajímavým koníčkem, který se může blýsknout i v životopise. Výhodou je také divadelní merch nebo finanční odměna v podobě stipendia za několika měsíční práci, která je pro členy spolku příjemným překvapením. Nesmíme opomenout také na adrenalin a příval energie díky vystupování před plným sálem lidí a nabrané sebevědomí a zkušenosti, které mohou studentovi pomoci například při prezentování při studiu či v zaměstnání.  

Jaký je váš nejlepší zážitek nebo vzpomínka spojená s vaším spolkem?
Největší odměnou je pro nás sál plný stojících s tleskajících lidí a pyšní členové rodiny či kamarádi. No a samozřejmě následná oslava v podobě karaoke párty (protože i úžasná a vtipná karaoke párty je výhodou, kterou s sebou nese parta plná extrovertů). 

Jaký je váš vzkaz pro studenty, kteří zvažují připojení se k vašemu spolku?
Náš spolek považuji za velice unikátní. I já jsem jako malá měla sen stát se herečkou nebo stát na prknech divadla a být na chvilku někým úplně jiným. Náš spolek je úžasnou příležitostí pro všechny s takovým dětským snem, kteří si to chtějí vyzkoušet, upustit na chvilku uzdu fantazie a poznat partu lidí, která to má podobně.