Poznejte naše podcasty a spolky XII.

Alfa Fí: První Univerzitní Sesterstvo v ČR s Posláním Pomáhat

V roce 2011 vzniklo na Fakultě managementu VŠE první univerzitní sesterstvo v České republice – Alfa Fí. Toto sesterstvo, vedené nadšenými studentkami, má za cíl rozšířit povědomí o dobročinnosti a aktivně pomáhat druhým.

Alfa Fí spolupracuje s řadou organizací, včetně Otevřená Okna v Jindřichově Hradci, charitou v Jindřichově Hradci a Klubem cystické fibrózy, kterému každoročně poskytuje finanční podporu. Sesterstvo také pečuje o studenty FM VŠE, podporuje jejich zapojení do různých aktivit a rozšiřuje povědomí o dobročinnosti.

S mottem „pomáháme s noblesou“ a symbolem kolibříka, nositele štěstí, harmonie a radosti, Alfa Fí připomíná, že pomáhat druhým je úžasný pocit. Ačkoli je sesterstvo čistě dámské, vždy vítá pomoc a rady od mužských kolegů na fakultě. Každý z fakulty, kdo se účastní akcí Alfa Fí a podporuje jejich poslání, je považován za člena tohoto jedinečného spolku.

Rozhovor se spolkem si můžete přečíst níže

Jaký je hlavní cíl a poslání vašeho spolku?

Hlavním cílem našeho sesterstva je dobročinnost, charita a udržitelnost. Náš spolek se zabývá akcemi, které podporují nejen studenty ale i veřejnost – tedy některé organizace, se kterými spolupracujeme.  Staráme se o to, aby se každý student mohl zapojit do akcí, které pomáhají. Organizujeme akce, které podporují zahraniční studenty a obecné zapojení studentů na fakultě managementu. Dále se staráme o pár organizací, jako například Otevřená Okna, Charitu Jindřichův Hradec, a nebo Klub cystické fibrózy. Tyto organizace zveme na své akce a z každé akci jim přispíváme. Naše akce jsou od toho, aby pomáhaly a to především zábavným způsobem. Staráme se o to aby každý ze studentů mohl v rámci studia udělat aspoň několik dobrých skutků.

Jaké typy aktivit váš spolek organizuje pro studenty?

Alfa Fí organizuje za semestr minimálně dvě akce. Mezi naše tradiční patří Culture fest, kde studenti vaří a celá fakulta může ochutnat spoustu jídel z různých koutů světa. Alfa bazar je akce, kde prodáváme oblečení, doplňky a děláme zábavný program nejen pro děti plus touto akcí podporujeme finančně Klub CF. Další akcí je Alfa color run, který se pořádá koncem září a může se jí účastnit i široká veřejnost – touto akcí podporujeme Otevřená Okna.

Každý semestr vymýšlíme i jiné dobročinné věci, jako například balení dárků pro děti z dětského domova a nyní přemýšlíme o darování krve.

Poslední akcí, kterou musím zmínit je i první akce v zimním semestru, která se jmenuje Alfa Piknik a kde se představují všechny spolky na fakultě. Je to první akce, kterou noví prváci vidí a kde se mohou dozvědět a rozhodnout se do jakého spolku a aktivit se mohou zapojit.

Jak se mohou noví studenti připojit k vašemu spolku?

Členky našeho spolku se zapisují už na Alfa pikniku. Víceméně nemáme žádné výběrové řízení. Nové členky jsou na první schůzce ihned začleněny do příprav různých akcí a přispívají svými nápady. Mnoho studentů fakulty managementu není přímými členy našeho spolku, ale vždy na našich akcích pomáhají a my je bereme jako naše vlastní.

Jaký je největší úspěch, kterého váš spolek dosáhl?

Za největší úspěch můžeme hned označit to, že jsme první univerzitní sesterstvo v ČR, ale my jako úspěchy bereme každou povedenou akci a také to, že můžeme přispívat na dobré věci, které pomáhají.

Jaká je vaše nejoblíbenější událost nebo akce, kterou váš spolek organizuje?

Asi za celý spolek můžu říci, že nemáme jednu jedinou akci, kterou máme nejraději. Vzhledem k tomu, že se se všemi organizacemi (nebo aspoň s jejich zástupci) známe, můžeme všechny akce označit za naše nejoblíbenější. Na každé akci je něco krásného – zapojení studentů, příspěvky veřejnosti a hlavně ten pocit, že to co děláme může někomu pomoci.

Jaký je váš plán pro nadcházející akademický rok?

Tento rok plánujeme naše tradiční akce jako Piknik, Culture fest, Alfa run a Alfa bazar. Určitě chceme opět podpořit děti z dětského domova a vymyslet i nové akce. První plán, který máme je především začlenit nové prváky a také naše nové členky.

Jaký dopad má váš spolek na univerzitní komunitu?

Náš spolek má dopad nejen na FM ale i na veřejnost. Podporujeme studenty v tom, aby myslely na podporu ostatních a aby nikdy nezapomínali pomáhat. Především díky tomu, že pomáháme i různým organizacím, můžeme mluvit o pozitivním dopadu i pro veřejnost. Naše akce rozšiřují povědomí o dobročinnosti, udržitelnosti a o tom, že dobré skutky nemusí nic stát a stejně potěší.

Jaké jsou některé z výhod připojení se k vašemu spolku?

Mezi ty největší výhody patří rozšíření manažerských schopností všech členů. Pracujeme vždy jako tým a každá členka se stará o určitou část. Výhodou je i to, že si každá ze členek může zkusit práci někoho jiného nebo přijít s vlastním novým návrhem. Výhod máme spoustu, ale ta co nejvíce stojí za zmínku je už vícekrát zmíněná pomoc ostatním. Členky se u nás učí pracovat s různými lidmi, vymýšlet, jak by určitá věc mohla pomoc a především komu. Učíme se společně týmové práce a také to, že každá část našeho spolku je důležitá.

Jaký je váš nejlepší zážitek nebo vzpomínka spojená s vaším spolkem?

Tahle otázka je pro nás svým způsobem úplně jednoduchá, a přitom tak těžká. Naše nejkrásnější vzpomínky a zážitky se jen tak popsat nedají, ale určitě to jsou ty pocity, když se naše akce povede. Jinak řečeno, ty nejúžasnější vzpomínky pro náš spolek vznikají při samotné akci, když můžeme vidět kolik lidí se zapojilo, kolik lidí chce pomáhat a především vidět, že to, co děláme má cenu.

Jaký je váš vzkaz pro studenty, kteří zvažují připojení se k vašemu spolku?

Pomáháme s noblesou… Jednodušeji řečeno i malé skutky mohou někomu pomoc, i kdyby to znamenalo pouhý úsměv na něčí tváři. Jen potom co se k nám přidáte pochopíte, jak úžasný je to pocit někomu pomoci a vlastně nic nechtít zpět. Lidé na to často zapomínají, ale někdy je nejlepší zpomalit a někomu podat pomocnou ruku.

 

Spolek můžete sledovat na jejich webu, Facebooku a Instagramu.