Rektorka VŠE získala nejvyšší francouzské vyznamenání za zásluhy ve vzdělávání

Z rukou velvyslance Francouzské republiky v ČR Alexise Dutertre převzala rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze prof. Hana Machková Řád akademických palem nejvyššího stupně, Commandeur dans l´Ordre des Palmes Académiques. Státní vyznamenání za zásluhy ve vzdělání a šíření francouzské kultury uděluje francouzský předseda vlády na základě návrhu ministra školství. Hana Machková dlouhodobě aktivně podporuje francouzsko-českou spolupráci a podílí se na rozvoji univerzitních vztahů obou zemí.

Rektorka VŠE v roce 1990 založila a dosud řídí Francouzsko-český institut řízení při VŠE, který je jedinou institucí v České republice zaměřující se na vzdělávání frankofonních manažerů. Kurz MBA_Master Management et Administration des Entreprises umožňuje absolventům nemanažerských studijních oborů získat další kvalifikaci a jeho absolventi se uplatňují na řídících pozicích ve francouzských firmách nebo v českých podnicích, které mají zájem na rozvoji obchodní spolupráce s Francií. Hana Machková působí přes třicet let také jako hostující profesorka na prestižních francouzských univerzitách, např. na iaelyon, School of Management.

Francie je asi jedinou zemí na světě, která uděluje zvláštní státní vyznamenání pedagogům a vyjadřuje tím, jak si váží učitelského povolání. Jsem ráda, že se mi dostalo té cti a budu jednou z mála nositelek nejvyššího stupně Řádu akademických palem v zemích střední a východní Evropy. Vzhledem k tomu, že v březnu 2022 skončí můj druhý mandát ve funkci rektorky VŠE, je to i výraz ocenění přínosu celé VŠE k rozvoji francouzsko-českých univerzitních vztahů,“ řekla Hana Machková.

VŠE hraje v oblasti francouzsko-českých vztahů skutečně mimořádnou úlohu, a to jak v četnosti studentských a akademických výměn, tak v oblasti rozvoje joint degree, double degree, vědecko-výzkumné spolupráce i vzájemné účasti v mezinárodních orgánech. Dokazují to i v minulosti získaná ocenění. Kromě současné rektorky obdržely vyznamenání rytířka Řádu akademických palem také prof. Stanislava Hronová a prof. Jana Fibírová. Hana Machková je navíc nositelkou Řádu čestné legie.

Řád akademických palem (Ordre des Palmes académiques) založil v roce 1808 Napoleon Bonaparte a je tak jedním z nejstarších státních vyznamenání pro civilní osoby. Uděluje se zejména učitelům, ale i osobnostem, které sice pedagogicky nepůsobí, ale významně přispívají k rozvoji vzdělanostní společnosti. Nositeli mohou být Francouzi i cizinci, kteří aktivně přispěli k šíření francouzské kultury v zahraničí. Řád má tři stupně: Rytíř (Chevalier), Důstojník (Officier), Komandér (Commandeur).