Strategický výbor aliance nejlepších světových business schools zasedal v Portugalsku

Po tříleté přestávce zaviněné pandemií covid-19 se v Portugalsku konalo zasedání Strategic Boardu mezinárodního sdružení vysokých škol CEMS The Global Alliance in Management Education. Členem tohoto orgánu mohou být pouze vrcholní představitelé jednotlivých členských škol a zástupci korporátních partnerů. VŠE na jednání poprvé zastupoval její rektor, doc. Ing. Petr Dvořák, Ph.D. Jako host se jednání účastnila i emeritní rektorka prof. Ing. Hana Machková, CSc. ve funkci předsedkyně volební komise pro volbu nového prezidenta CEMSu (mandát současného prezidenta prof. Grega Whitella z University of Sydney končí v prosinci 2022).

CEMS je sdružením vysokých škol z 34 zemí světa, každá země může být zastoupena pouze jednou „business school“. Specifikem této aliance je členství korporátních partnerů. V současné době podporuje CEMS celkem 75 mezinárodně působících firem, korporátními partnery VŠE jsou Hilti, Plzeňský Prazdroj a Škoda Auto.

Až do roku 2008 byl CEMS sdružením 18 evropských vysokých škol. Proces globalizace a poptávka korporátních partnerů po absolventech studijního programu Master in International Management (CEMS MIM; program je na VŠE akreditován na Fakultě podnikohospodářské) s celosvětovým zastoupením vedly k nárůstu počtu členských škol a dnes má CEMS zastoupení na všech kontinentech. Historicky „nejmladšími“ členy této aliance jsou Cornell SC Johnson College of Business (USA), University of Cape Town (Jihoafrická republika) a Universidad de los Andes (Kolumbie).

Zasedání se konalo na portugalské Nova School of Economics and Business v novém moderním kampusu v přímořském městečku Carcavelos. Strategický výbor řešil zejména postavení CEMSu v nové geopolitické situaci (např. pozastavení členství University of St. Petersburg) a perspektivy dalšího směřování této významné aliance vysokých ekonomických škol.

Na fotografii jsou nově zvolení rektoři tří členských škol ze zemí střední a východní Evropy. Prof. Piotr Wachowiak (Warsaw School of Economics), dr. Elöd Takáts (Corvinius University of Budapest) a doc. Ing. Petr Dvořák, Ph.D. (VŠE), kteří se rozhodli posílit vzájemné vztahy a rozvíjet mnohem více regionální spolupráci.