Studenti FIS představili dokumentární film Offline: Vydrží čtyři teenageři týden bez internetu?

Jaké to je, odpojit se v dnešní době od internetu a televize, a žít offline? Dokážeme alespoň týden vydržet bez sítí? Takovou situaci sleduje optikou čtyř teenagerů nový dokumentární film Offline. Za jeho vznikem stojí studenti Fakulty informatiky a statistiky VŠE.

Chtěli jsme poukázat na to, že se vše točí okolo moderních technologií, a že už si bez nich nedokážeme představit svůj život. V mnoha případech nám moderní technologie zjednodušují běžný den, ale na druhou stranu nám berou hodně času,“ popisuje záměr filmu studentka FIS Jana Chiracová.

Jako tvůrce mě zajímá, jestli si dnešní mladí lidé uvědomují, že mají možnost volby mezi životem online a životem offline. A jako rodiče, kde je ta hranice mezi „zdravým“ a „nezdravým“ používáním technologií, které nás obklopují. Doma jsem dětem nastavil pravidla pro jejich používání už před tím, než jsem téma zpracoval v dokumentu,“ říká Ing. Pavel Michalik, režisér filmu a vyučující na Katedře multimédií FIS. „Práce na něm mi potvrdila, že je to správná cesta. A nakonec jsem díky filmu výrazně upravil své zacházení s mobilem i já,“ shrnuje.

U příležitosti promítnutí dokumentu byla odprezentována také výzva #odpojse, do které se může zapojit kdokoli, kdo má zájem si vyzkoušet, jaké to je být offline. Pravidla soutěže najdete na Facebooku Podzimní offline výzva #offline.

Premiéra dokumentu Offline proběhla 7. 11. na Vysoké škole ekonomické v Praze. Film vznikl v rámci projektu na popularizaci IT oborů – TojeIT, na kterém spolupracuje FIS s Technickou univerzitou v Liberci a Univerzitou Hradec Králové.