Vyjádření rektora Vysoké školy ekonomické v Praze v souvislosti se zvolením doc. Ševčíka děkanem Národohospodářské fakulty VŠE

Rektor a vedení VŠE sleduje a pozorně vnímá současnou mediální situaci spojenou s volbou doc. Ševčíka děkanem Národohospodářské fakulty. Na celou záležitost je třeba nahlížet pokud možno nezaujatě a vyhnout se rychlým mediálním zkratkám.

Akademický senát Národohospodářské fakulty, který je volen v tajných volbách všemi akademickými pracovníky a studenty fakulty, zvolil doc. Ševčíka 20. dubna 2022 a navrhl ho ke jmenování děkanem. Volba probíhala legitimně, proto je třeba její výsledek na akademické půdě v demokratické zemi respektovat. To, že se o post děkana uchází jediný kandidát, není vůbec neobvyklé a na VŠE se v poslední době rozhodně nejedná o jediný takový případ.

VŠE si zakládá na vedení studentů ke kritickému myšlení a na pluralitě názorů a jejich diskusi v prostředí školy. Rektor sám má velmi omezenou možnost nerespektovat volbu jakéhokoliv děkana fakulty vysoké školy v případě, že proběhla v souladu se zákonem a vnitřními předpisy školy. Rozdílné názory na určitou problematiku nejsou důvodem pro výjimku z tohoto postupu. Přestože v některých ohledech mohou být výroky doc. Ševčíka považovány za kontroverzní, přispívají k tříbení názorů tak, jak by tomu na svobodné akademické půdě mělo být.

V současné době rektor VŠE osobně reaguje na jednotlivé podněty spojené s touto kauzou a diskutuje s jejich autory z akademické obce VŠE. V případě, že by došlo ve výuce či jiné akademické činnosti k jednání se studenty nebo zaměstnanci VŠE k situacím, které jdou nad rámec výše uvedené akademické výměny názorů a mohly by vyvolávat jakékoliv podezření z porušování akademických svobod nebo zákona jako takového, bude rektor neprodleně jednat. VŠE má pro tyto situace definované postupy a současně rektor nabízí všem dalším členům akademické obce, kteří by se mohli v takové situaci ocitnout, možnost osobního setkání a okamžité reakce na obdržené podněty.

Rektor a vedení VŠE ujišťuje studenty, celou akademickou obec, partnery školy i veřejnost, že se situací zabývá a reputace VŠE ani jejích fakult mu rozhodně není lhostejná. Zároveň ale ctí akademické a demokratické principy, na kterých je činnost univerzity založena.