Od září startuje nová univerzitní liga ledního hokeje

Spojení ledního hokeje a vysokoškolského studia nabírá nový rozměr. V září 2019 odstartuje první ročník české Univerzitní ligy ledního hokeje (ULLH). Na tiskové konferenci v Síni slávy českého hokeje to oznámili představitelé soutěže, zástupci Českého svazu ledního hokeje a jejich hosté.

Vznik ligy je výsledkem dlouhodobé práce všech zúčastněných a vnímám to jako obrovský krok kupředu v českém akademickém sportu,” říká David Novák, jednatel společnosti UNI Sport CZ, která se společně s Českou asociací univerzitního hokeje podílí na organizaci ULLH.

V letošní sezóně se univerzitní ligy zúčastní 8 klubů reprezentujících 13 českých vysokých škol. Kluby se mezi sebou utkají tříkolově, v základní části odehrají celkem 84 utkání. Zvláštností ve vyřazovací části je volba soupeřů, což je v českém hokeji unikátní. Lépe umístěné kluby v tabulce po základní části si vždy zvolí svého soupeře. Vítěz celé soutěže pozvedne nad hlavu Pohár Jana Palacha.

Cílem Univerzitní ligy ledního hokeje je vybudování dlouhodobé soutěže, která bude navazovat na juniorskou kategorii a která nabídne možnost skloubení s plnohodnotným vysokoškolským studiem. Zúčastněným univerzitám liga navíc přinese atraktivní program pro studenty s možností zapojení se do sportovní i organizační činnosti vysokoškolských hokejových klubů.

Je na místě poděkovat Českému svazu ledního hokeje a společnosti BPA Marketing za to, že se rozhodli podpořit vznik ligy. Věřím, že pokud budeme společně pokračovat v práci, kterou jsme začali, bude liga přínosem nejen pro český hokej, ale také pro fanoušky, studenty a především pro českou společnost,” říká místopředseda České asociace univerzitního hokeje Filip Malota.

Věřím, že tato liga bude úspěšná, protože vznikla zespoda, a to je vždy nejzdravější,“ okomentoval vznik ligy rektor ČZU a zároveň předseda České konference rektorů prof. Petr Sklenička s tím, že je také důležitá identifikace a ztotožnění se s univerzitou, čemuž může celý tento projekt pomoci. Mezi přítomnými nechyběla ani rektorka VŠE prof. Hana Machková, která univerzitnímu hokeji vyjadřuje podporu dlouhodobě.

Kromě běžných ligových zápasů se fanoušci stejně jako v minulých letech mohou těšit na univerzitní bitvy a derby, které jsou mezi studenty velmi populární. „Univerzitní hokej je nyní fenoménem a my bychom rádi studentům nabídli projekt, který jim bude přinášet radost a zároveň je obohatí, ať už se jedná o prodloužení sportovní kariéry, či nabytí nových zkušeností. Věřím, že startujeme něco unikátního,” uzavírá Tomáš Hlaváč, předseda České asociace univerzitního hokeje.

Hokejisté z VŠE budou v lize hrát již tradičně za tým Engineers Prague, který je složený ze studentů ČVUT, ČZU a VŠE.

Veškeré dění v lize můžete sledovat na stránkách Univerzitního hokeje, jeho FacebookuInstagramu.

První zápas proti Univerzitě Karlově (Bitva o Prahu) se koná v úterý 24. září 2019 od 18,15 na ZS Hvězda, Praha 6 (doprava: Metro A Bořislavka).

 

Foto z tiskové konference /Foto: Lucas Kozel/