Připomeňte si s VŠE události listopadu 1989

Česká republika si v tomto roce připomíná třicáté výročí od událostí listopadu 1989 a sametové revoluce. VŠE se k oslavám připojuje několika akcemi. Studenti, zaměstnanci i veřejnost jsou srdečně zváni!

Ze Škroupáku na Národní a dále ke svobodným volbám…
7. listopadu – 31. prosince 2019, Atrium RB
Panelovou výstavu fotografií připravuje Městská část Praha 3. Součástí bude i několik panelů za VŠE, které připomenou rok 1989 na škole. Výstava se v kontextu roku 1989 zaměřuje primárně na dobovou atmosféru. Vernisáž výstavy se uskuteční 7. listopadu v 17:30 h v Atriu RB.

Koncert Novosvětská symfonie k 30. výročí sametové revoluce
14. listopadu, 18–22 h, Vencovského aula
Koncert je organizován ve spolupráci s Městskou částí Praha 3. Informace o prodeji vstupenek naleznete zde www.zizkov.cz/festival/

Konference Ekonomická transformace
15. listopadu, 9, 30 – 15, 15, RB 101
Klub mladých politologů organizuje v rámci aktivity Svobodný listopad pod záštitou rektorky VŠE, zastoupení Evropské komise v ČR a MPO  konferenci na téma Ekonomická transformace.

Program:
9, 30 – 11,00: Od listopadu 1989 k privatizaci v ČSFR v roce 1992
Hosté: Dušan Tříska, Zdeněk Tůma , Karel Dyba, Josef Středula

11.30 – 13.00: Rozdíl privatizace v Česku a na Slovensku po roce 1992 a následný ekonomický vývoj do současnosti
Hosté: Luděk Niedermayer, Ivan Mikloš, Miroslav Singer, Elena Kohútiková

13.45 – 15.15: Budoucí výzvy české ekonomiky
Hosté: Jiří Rusnok, Radek Špicar, Jan Skopeček, Tomáš Sedláček

Pietní položení Stolpersteinu připomínajícího popraveného Marka Frauwirtha
15. listopadu, od 16 h
Zástupci VŠE se zúčastní pietního položení Stolpersteinu, který bude před domem „U Kočků“ (Jilská 9 , Praha 1) připomínat popraveného Marka Frauwirtha. Osmadvacetiletý slovenský Žid, levicový aktivista a nediplomatický pracovník slovenského konzulátu v Praz byl v okamžiku, kdy ho gestapo zatklo a popravilo, studentem Vysoké školy obchodní, dnes VŠE.

Média a propaganda: Kdysi a dnes
19. listopadu, 16:15–21:15 h, Likešova aula
Diskuzi s pozvanými hosty – pamětníky a mediálními experty – organizuje iLIST. Diskuze bude zaměřena na fungování médií za normalizace a na rozpoznávání současné manipulace a fake news v médiích.
U příležitosti výročí událostí listopadu 1989 vydá iList také speciální číslo studentského časopisu.

Diskuze s pamětníky listopadu 1989
21. listopadu, 16:30–18 h, RB 101
Akce Městské části Praha 3 a VŠE bude zaměřená zejména na to, jak události před 30 lety a následující vývoj prožívali tehdejší významní aktéři z řad obyvatel Prahy 3 – studenti – a k jakým změnám došlo v následujícím období. Diskuzi bude moderovat Petr Král, moderátor a hudební dramaturg ČRo Radiožurnál.

Události najdete také na Facebooku: 30. výročí listopadu 1989 a Pietní položení Stopersteinu.