STARTUP VŠE – poslední týden na podání přihlášky

Na přihlášení se do soutěže vám zbývá již jen týden. Nenechávejte přihlášku na poslední chvíli a podejte ji třeba hned teď. Hlásit se můžete na https://startup.vse.cz/. Brány pro registrace se uzavřou v pondělí 27. 3. přesně ve 23:30.

A než se definitivně rozhodnete k podání přihlášky, přečtěte si rozhovor s Matějem Zabadalem, který pravidelně usedá v porotě soutěže STARTUP VŠE. Matěj Zabadal je Managing Partnerem ve V-Sharp Venture Studiu. Rozhovor s ním připravila Natálie Mordavská z xPORTu.

Matěji, díky, že věnuješ čas studentům. Už tradičně usedáš v porotě Startupu VŠE, kde soutěží studentské nápady. Mám pro Tebe tři otázky:

Kdybys mohl dát jednu radu svému studentskému já, co by sis poradil?

Nebáť sa príležitostí, ktoré nejdú po klasickom „chodníčku“, ku jasnému kariérnemu cieľu. Ako mnoho iných študentov som mal predstavu, že mám jasný job, ku ktorému sa chcem dostať (v mojom prípade za študentských čias to bolo private equity) a vedie k nemu jasná cesta (stáž v X, druhá stáž v Y, dva roky entry level job v Z, atď.). Situácie, ktoré ma ale najviac posunuli sa diali mimo tejto cesty – zaujímavé neplánované stáže, sútaže s ľuďmi, s ktorými by som inak nemal šancu spolupracovať, predmety, ktoré nemali s mojím cieľom nič spoločné, ale prišli mi zaujímavé. Vysoká škola je skvelá príležitosť stať sa komplexnou, zaujímavou osobnosťou, nie len robotom, idúcim po rovnej ceste 🙂 .

Pokud někdo už na univerzitě ví, že bude podnikat, na co se při studiu soustředit? (Informatiku? Byznys? Data? Softskills? Něco jiného?)

Myslím, že to záleží na konkrétnej situácií a povahe daného človeka. Všeobecne podnikanie vyžaduje kombináciu soft skills (vytrvalosť, odvaha, talent na prácu s ľuďmi), ktoré sa dajú ale len ťažko naučiť a niečoho navyše, v čom je daný podnikateľ – či v našom start-upovom svete „founder“ – excelentný, ideálne v dlhodobom horizonte najlepší – v meste, krajine, či na svete. To môže byť programovanie, znalosť medicíny, skvelý sales či tvorba unikátnych business modelov a pre každého to bude niečo iné. Vždy však platí, že na dosiahnutie vysokej úrovni v danej oblasti k nej človek musí mať vzťah a chuť venovať sa jej dlhodobo – preto si myslím, že je hlavne dôležité venovať sa niečomu, čo človeka baví – a vydržať pri tom dostatočne dlho. Či už je to programovanie, dátová analytika alebo sales, vhodná podnikateľská príležitosť sa potom už určite nájde.

Vím, že to, do jakého podnikání se pustit ovlivňuje spousta faktorů, a ne všechny jdou vyjádřit čísly. Ale jak má student poznat, že jeho nápad stojí za to, aby se do něj doopravdy pustil, makal a riskoval?

Najlepšia spätná väzba je vždy, vždy, ale naozaj vždy z diskusie s ľuďmi, ktorý daný produkt či službu majú reálne využívať. Je to zároveň i najčastejšia chyba začínajúcich podnikateľov – vysnívajú si produkt, mesiace či dokonca roky ho vymýšľajú, dizajnujú, programujú či preň tvoria business plán – a to bez toho aby sa spýtali svojich budúcich zákazníkov, či niečo také vôbec potrebujú. Väčšina úspešných founderov začínala len s nápadom – demom alebo i len jednou stránkou textu či krátkou prezentáciou – a hneď vyrazila za potenciálnymi zákazníkmi zbierať feedback, pripomienky, nápady na zlepšenie. Chce to veľkú mieru odvahy – nevyhnutne bude mnoho reakcií i negatívnych, ale je to kľúč k úspechu a hlavne k ušetreniu množstva času. Dodal by som tiež, že je nutné oslovovať ľudí mimo svojej sociálnej bubliny – priatelia a známi majú často tendenciu nás povzbudzovať bez ohľadu na fakty a chváliť i priemerné či slabé nápady bez uvedomenia si, že nás vlastne navádzajú na zbytočnú, ultimátne neúspešnú cestu. Naopak, pokiaľ vám niekto, kto vás vôbec nepozná – a ideálne má ešte motiváciu byť proti vášmu nápadu (napríklad preto, že ide o technológiu, ktorá ho môže dlhodobo nahradiť) – povie, že by za váš potenciálny produkt zaplatil, ste na dobrej ceste!