Umístění VŠE v QS World University Rankings by Subject 2021

Vysoká škola ekonomická v Praze dlouhodobě boduje v prestižním mezinárodním žebříčku vysokých škol britské společnosti Quacquarelli Symonds QS World University Rankings by Subject, a to ve dvou oborech v rámci oblasti vzdělávání Společenské vědy a management (Social Science and Management). Letos se v oboru Ekonomie a ekonometrie umístila na 250.-300. místě (loni 201.-250. místo) a v oboru Účetnictví a finance na 201.-250. místě (loni 251.-300. místo).

Cílem žebříčku je zprostředkovat zájemcům o studium informaci, které vysoké školy patří ke špičkám v jednotlivých oborech. Mezinárodní žebříček QS World University Rankings by Subject 2021 hodnotil celkem 1 453 vysokých škol po celém svět v celkem 51 oborech spadajících pod 5 velkých oblastí vzdělávání.

Žebříček se zaměřuje především na reputaci oborů pěstovaných na univerzitách mezi akademickými pracovníky (Academic Reputation) a zaměstnavateli (Employer Reputation), dále na kvalitu výsledků vědecké práce, která je měřena prostřednictvím průměrného citačního ohlasu na jednu publikaci (Citation per Paper) a H-indexu. Ten měří produktivitu i dopad prací publikovaných vědci. Pro hodnocení vědeckého výkonu je využívána databáze Scopus. Hodnocení respektuje specifika jednotlivých oborů a váha kritérií se liší. V oboru Účetnictví a finance je například zcela zásadní dobré jméno mezi odbornou veřejností a „reputační“ kritéria mají váhu 80 %, v oboru Ekonomie a ekonometrie je větší důraz kladen na vědecko-výzkumnou činnost. Váha „reputace“ je v případě Ekonomie a ekonometrie 60 % a 40 % hodnocení představuje publikační výkon. Výsledky jsou dostupné ZDE.