VŠE obhájila prvenství v žebříčku Eduniversal

18. října
2018

VŠE se v aktuálním ročníku mezinárodního žebříčku Eduniversal umístila na prvním místě a získala tak titul nejlepší ekonomické univerzity ze zemí východoevropského regionu. Konkurence byla tento rok opět silná. Druhé místo společně obsadily Graduate School of Management – St. Petersburg University, Corvinus University of Budapest – Corvinus Business School a University of Ljubljana – Faculty of Economics. O třetí místo se podělily dvě univerzity, University of Warsaw Faculty of Management a Zagreb School of Economics And Management. Absolutním vítězem žebříčku se stala MIT Sloan School of Management z USA.

VŠE tak potvrdila svou vysokou úroveň a zopakovala úspěch z roku 2015 a 2017, kdy obsadila také první místo. V hodnocení Eduniversal se přitom VŠE pravidelně umisťuje mezi trojicí nejlepších škol příslušné geografické oblasti již od roku 2009. Slavnostní vyhlášení proběhlo ve čtvrtek 18. října v Dubrovníku. Za VŠE převzal ocenění prof. Ing. Petr Musílek, Ph.D., prorektor pro vědu a výzkum.

Od roku 2008 oceňuje Eduniversal každoročně tisíc ekonomických vysokých škol ze 154 zemí světa, přičemž za každou oblast se vždy vyhlašují první tři pozice. Prvním krokem v sestavování každoročního žebříčku je výběr 1 000 nejlepších vysokých, který provádí jedenáctičlenná mezinárodní vědecká komise (The International Scientific Committee, ISC). Tyto školy jsou následně v každé zemi klasifikovány tzv. Palmes of Excellence na základě řady kritérií, kterými je měřena míra jejich internacionalizace, reputace a známost školy v příslušném regionu, ale i kvalita. Třetím neméně důležitým krokem je poté volba rektorů a děkanů vybraných 1 000 vysokých škol. Při své volbě děkani a rektoři odpovídají na otázku: „Kterou školu byste doporučili svým studentům, pokud by chtěli studovat v dané zemi?“ VŠE v tomto ročníku obdržela skóre 401 ‰ (loni 341 ‰).

Na základě uvedených kritérií jsou všechny školy rozděleny do pěti skupin, které jsou charakterizovány počtem palmových listů. Celosvětově sto nejlepších škol získává 5 palmových listů a VŠE i letos patří mezi ně. Cílem rankingu je poskytnout zájemcům o studium i odborné veřejnosti celosvětový přehled o špičkových univerzitách a možnostech získání kvalitního manažerského vzdělání.
Eduniversal je celosvětový žebříček manažerských škol a hodnotící agentura specializující se na vysoké školství. Organizace sídlí v Paříži a na mezinárodní úrovni působí od roku 2007. Každoročně sestavuje dva žebříčky – Žebříček 1 000 nejlepších manažerských škol a žebříček 4 000 nejlepších magisterských a MBA programů.
Tato hodnocení jsou určena studentům, kteří se rozhodují, kterou vysokou školu si vyberou v jednom z regionů: Afrika, Střední Asie, Východní a střední Evropa, Eurasie a Blízký Východ, Východní Asie, Latinská Amerika, Severní Amerika, Oceánie, Západní Evropa.

Žebříček Eduniversal 2018