Na VŠE bude odhalena pamětní deska Jana Palacha, bývalého studenta VŠE /16. 1./

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) plánuje během Palachova týdne odhalení pamětní desky v areálu školy na Žižkově. Dalším generacím studentů bude připomínat odkaz Jana Palacha. Slavnostní akt se uskuteční 16. ledna 2019 od 15 h. Při té příležitosti bude také nově pojmenován jeden z prostorů na VŠE, ponese jméno právě bývalého studenta VŠE Jana Palacha.

Slavnostního odhalení pamětní desky umístěné na vnější zdi Staré budovy VŠE se zúčastní zástupci České konference rektorů, Správní rady VŠE, vedení VŠE, akademické obce VŠE a Vědecká rady VŠE, dále spolužáci Jana Palacha, rektor AVU doc. Tomáš Vaněk a studentka AVU Dagmar Morová, autorka vítězného návrhu pamětní desky v rámci Soutěže pro studenty sochařských ateliérů AVU vypsané VŠE. Proslov bude mít rektorka VŠE prof. Hana Machková a kancléř VŠE doc. Andrej Tóth.

Jan Palach, symbol odboje proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, studoval v letech 1966-1968 na VŠE, konkrétně byl studentem oboru Ekonomika zemědělství. VŠE byla místem, kde se seznámil s vysokoškolským prostředím a jeho fungováním. Zde se poprvé aktivně zapojil i do studentského života, na jaře 1968 pomáhal na VŠE zakládat Akademickou radu studentů. V lednu 2019 uplyne padesát let od jeho sebeupálení, které bylo protestem proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti.

V rámci připomínky padesáti let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a následných událostí proběhly na VŠE mimo jiné tyto aktivity:
Vydání studentského časopisu iList spolu s reprintem časopisu z roku 1969
Promítání filmu Jan Palach a diskuze s jeho spolužáky